Anyż

Anyż jest rośliną z rodziny blaszkowatych, prawdopodobnie pochodzi z Egiptu, ceniony był również w Grecji, Syrii, na Cyprze.Jest uważany za jedną z najstarszych przypraw na świeci

Działanie lecznicze


Anyż w swym składzie zawiera olejki eteryczne z których najintensywniej oddziałuje anetol. Oprócz tego w swym składzie zawiera,związki tłuszczowe, białka,węglowodany, keton anyżowy i kwas anyżowy.Obecnie w stanie dzikim anyż już nie występuje jest natomiast uprawiany w wielu krajach. Roślina ta ma około 60cm wysokości, łodygi pokryte krótkimi włoskami, ząbkowane liście, kwiaty ma drobne o białym kolorze tworzące baldachy.


W kuchni


W kuchni jest używany jako przyprawa i to do potraw pikantnych jak i słodkich. Ma charakterystyczny słodkawo korzenny smak co nadaje potrawą niepowtarzalnego smaku i aromatu.

W domowej apteczce


Anyż znajdzie zastosowanie przy usuwaniu wzdęć jak również w walce z dokuczliwym kaszlem czy nieżytem oskrzeli.
Olej z anyżu świetnie zapobiega pokąsaniu przez owady,kleszcze czy pchły. W kosmetyce stosuje się go między innymi do produkcji wody toaletowej czy pasty do zębów. Stosuje się go również jako dodatek do wódki, likieru lub do wytwarzania domowych nalewek.

Na działce


Anyż możemy również z powodzeniem uprawiać na naszej działce lub w ogrodzie. Jest rośliną jednoroczną, lubi miejsca nasłonecznione i ciepłe. Ziemię pod uprawę anyżu powinniśmy zasilić niewielką ilością kompostu i mączki wapiennej. Do gruntu siejemy go w kwietniu a zbieramy gdy nasionka zaczną przybierać kolor brązowy. rośliny zbieramy obcinając ich łodygi następnie wiążemy w pęczki i wieszamy w miejscu przewiewnym ale nie na słońcu, po wyschnięciu wykruszamy z baldachów pojedyncze ziarenka i przechowujemy je najlepiej w zakręcanych słojach.