Działka zimą

Późna jesień i zima wbrew pozorom nie oznacza martwego sezonu na naszych działkach i braku aktywności wśród działkowców.

Jest to doskonały okres na wszelkiego rodzaju prace porządkowe i na planowanie i przygotowanie naszych działek do następnego sezonu.

Trzeba też pomyśleć o sprawdzeniu składu chemicznego i jakości naszej gleby i w razie potrzeby podjąć odpowiednie środki w celu poprawienia jej jakości na przykład poprzez nawożenie czy wapnowanie.

Niektóre rośliny na zimę pozostają w gruncie, dlatego trzeba pomyśleć o ich zabezpieczeniu przed mrozem. Inne z kolei sadzimy specjalnie na zimę aby mieć dostęp do świeżych warzyw i witamin przez okres zimowy, one tez wymagają zabezpieczenia.

Zimy w naszej strefie klimatycznej czasami bywają łagodne i wtedy mamy łatwy dostęp do naszych działek przez całą zimę. Zresztą wielu działkowców żadna zima nie odstraszy od odwiedzin swoich działek i częstych wizyt na nich.

Wielu działkowców hoduje na swych działkach zwierzęta na przykład króliki, inni dokarmiają ptaki czy taż pomagają bezdomnym kotą przetrwać zimę, tacy działkowcy na pewno będą na swoich działkach niemal codziennie.

Porządki przed zimą


Przed okresem zimowym wiele mamy do zrobienia w tym zakresie. Musimy usunąć wszystkie pozostałości po roślinach takie jak zeschnięte łodygi i pędy kwiatów wieloletnich, zalegające w koło liście, które po zgrabieniu możemy:
- wykorzystać do kompostowania ale tylko wtedy gdy są wolne od szkodników i chorób.
- możemy je stosować do mulczowania drzew i krzewów. Zabieg ten polega na usypaniu warstwy liści wokół krzaka lub drzewa pod jego koroną tworząc w ten sposób warstwę ochronną.
- pozostałe nie wykorzystane liście po prostu palimy.
Ponieważ późną jesienią i zimą mamy mniej prac w samym ogrodzie możemy więcej czasu poświęcić na gruntowne sprzątanie naszych altan oraz drobne naprawy i prace konserwatorskie w nich.
Jest to też dobra pora na przegląd naprawę i konserwację naszego sprzętu i narzędzi używanych przy pracach w ogrodzie. Z metalowych części narzędzi usuwamy rdzę i smarujemy smarem lub olejem aby zabezpieczyć przed korozją.

Osłona roślin drzew i krzewów przed zimą.


Niektóre rośliny są odporne na mróz jak na przykład brukselka czy roszponka. Inne należy przykryć dziurkowaną folią,gałązkami drzew iglastych, liśćmi lub obsypać kompostem.

Truskawki powinniśmy okryć gałązkami świerkowymi. Róże należy przyciąć i obsypać ziemią tworząc kopczyk lub przykryć gałązkami świerku.

Jeżeli nasze działki znajdują się w pobliżu lasu to nie możemy zapominać o leśnych gościach jak zające czy sarny.Aby się przed nimi zabezpieczyć musimy drzewka owijać co daje również ochronę przed mrozem.

Szczególnie narażone na obgryzanie kory są jabłonki. Dobre efekty daje stosowanie różnego rodzaju straszaków typu puszki po piwie rozwieszone blisko siebie. Należy też sprawdzić stan ogrodzenia i zlikwidować ubytki w nim.Pnie drzew chronić możemy zwijając rulon z cienkiej drucianej siatki w okół nich.

Przed zimą nie zapominajmy równie z o bieleniu drzewek w celu uniknięcia pękania kory. Często zabieg ten działkowcy wykonują na wiosnę ale wtedy pożytek z tego jest niewielki. Najlepiej zabieg ten wykonać na początku grudnia i w miarę potrzeby powtarzać w czasie zimy.


Cięcie zimowe


Obecnie uważa się, że zimowe ciecie drzew i krzewów jest korzystniejsze, ponieważ soki w roślinach w tym okresie krążą wolniej i cięcie przebiega mniej inwazyjnie.

Zgodnie z ogólną zasadą tniemy wszystkie uszkodzone, chore,suche i przebarwione nienaturalnie pędy. Usuwamy również te które hamują dostęp światła i przeszkadzają rosnąć pędom i konarom głównym. Miejsca po cięciu dobrze jest zabezpieczyć smarując odpowiednią maścią lub po porostu farbą emulsyjną. Zamiast bielenia możemy zastosować owijanie pni i grubych konarów białym papierem.

Pamiętać musimy o mokrym śniegu zalegającym zimą na gałęziach, jeżeli go nie usuniemy może połamać kruche zazwyczaj gałęzie drzew owocowych wyrządzając poważne szkody.

Trawnik przed zimą


Trawniki przed zimą kosimy możliwie jak najdłużej, lepiej wykonać jedno koszenie za dużo niż o jedno za mało.

Przed okresem zimowym nasze trawniki trzeba bardzo dokładnie wygrabić i usunąć wszelkiego rodzaju liście i inne pozostałości roślin. Nie zapominamy również o przewietrzaniu trawnika.

Sadzenie drzew i krzewów


Okres późnej jesieni i wczesnej zimy to dobry czas również na sadzenie drzewek i krzewów. Jeżeli chcemy przesadzić rosnące już drzewko lub krzew to bezwzględnie najlepiej zrobić to podczas mrozu. Sadzone w tym okresie niektóre odmiany drzewek i krzewów mogą zaowocować już w przyszłym roku.Nawożenie przed zimą


Przed zimą dobrze jest sprawdzić skład chemiczny naszej gleby przeprowadzając badania testerem lud oddając próbki do analizy. W sklepach ogrodniczych możemy kupić prosty kwasomierz Hellinga,który świetnie nadaje się do pomiaru kwasowości naszej gleby.

Najlepiej tolerowany przez nasze rośliny jest obojętny odczyn gleby lub zasadowy. Dla większości roślin niekorzystny będzie odczyn kwaśny. W glebach takich utrudnione jest rozwijanie się mikroorganizmów i cenne składniki takie jak: wapń, fosfor, magnez są dla roślin niedostępne.

Zimowe nawożenie roślin jest równie ważne jak wiosenne. Odpowiednia dawka minerałów wzmacnia rośliny i pomaga im przetrwać trudny okres zimy w dobrej formie. Rozpuszczony w glebie nawóz pomaga też rośliną szybciej rozpocząć rozwój i wegetację wiosną. Bardzo dobre do zimowego nawożenia są nawozy organiczne jak obornik czy kompost.

Galeria: Działka zimą


Walka ze szkodnikami


Na drzewach i krzewach pozbawionych liści łatwiej nam zauważyć wszelkie zmiany chorobowe, uszkodzenia i miejsca zaatakowane przez szkodniki. Zaatakowane części roślin krzewów i drzewek usuwamy najlepiej paląc je.

Dobrze jest przed zimą spryskać drzewa i krzewy preparatami z olejem parafinowym takimi jak:Paraoil 95, Promanal 60, Treol 770, olej odcina larwy od dostępu powietrze niszcząc je w ten sposób i nie uszkadzając roślin.

Wokół drzew można na pniu umieścić pasek tektury falistej zbiorą się tam larwy szkodników i wiosną spalimy tekturę.

Jak widać w okresie zimy i późnej jesieni mamy dużo do zrobienia na naszych działkach i z pewnością nie jest to czas w którym działkowcy spędzają w domu przy piecu.