Kompoty

Bardzo rozpowszechnionymi i znajdującymi szerokie zastosowanie w domowym przetwórstwie są kompoty, które możemy w sporządzać ze wszelkiego rodzaju owoców

Bardzo rozpowszechnionymi i znajdującymi szerokie zastosowanie w domowym przetwórstwie są kompoty, które możemy w sporządzać ze wszelkiego rodzaju owoców

Kompoty możemy wykonywać z całych owoców pestkowych takich jak czereśnie, wiśnie, śliwki, morele, brzoskwinie,truskawki.
Owoce ziarnkowe takie jak na przykład jabłka czy gruszki najczęściej kroimy w ćwiartki.

Kompoty najczęściej umieszczamy w różnego rodzaju słoikach, butelkach o szerokiej szyjce lub innych szczelnych pojemnikach..Wszystkie naczynia użyte do tego celu muszą być wcześniej wysterylizowane na przykład w gorącej wodzie.

Nasze babcie najczęściej do robienia kompotów używały weków czyli słoików ze szklanym deklem i uszczelniającą go gumką. do tego wszystkiego sprężynka lub specjalna maszynka, która dociskała dekiel do gumki podczas gotowania.

Gumki przed użyciem należy obgotować. Dekle i brzegi słoików muszą być wytarte do sucha lub przetarte szmatką nasączoną spirytusem. Czasami gumkę smaruje się białkiem w celu lepszego jej uszczelnienia.

Obecnie oprócz słoików typu wek do kompotów stosujemy słoiki tak zwane twisty. Są to słoiki bardzo wygodne w użyciu i wymagające mniejszego nakładu pracy niż przy zastosowaniu weków.
Słoiki te uszczelnia się zakręcając metalową nakrętkę z gumką umieszczoną w niej na stałe na specjalny gwint na brzegu słoika.
Jak w poprzednim przypadku nakrętki, uszczelki i brzeg słoika muszą być suche i sterylne.

Owoce przed umieszczeniem w słoikach należy wcześniej blanszować, ma to na celu,zahamowanie pracy enzymów znajdujących się w owocach. Proces blanszowania polega na umieszczeniu owoców w wodzie o temperaturze około 90 stopni przez okres 2 minut. Zbyt długie blanszowanie jest niekorzystne ze względu na utratę witamin.

Oprócz blanszowanych owoców potrzebny nam będzie syrop do ich zalania w słojach.
Syrop sporządzamy rozpuszczając dokładnie cukier we wrzątku w odpowiedniej proporcji.

W końcowej fazie wytwarzania kompotów układamy owoce w słojach, zalewamy po brzeg syropem szczelnie zamykamy w słojach i gotujemy w specjalnym garnku, tak aby słoje nie stały bezpośrednio na dnie ani nie stykały się ze sobą.

Czas gotowania dla słoika 3/4 litra wynosi około 20 minut a dla litrowego około 30 minut. Po wyjęciu słoiki należy odstawić do wystygnięcia a przed wyniesieniem do piwnicy czy spiżarki sprawdzić ich szczelność.


Przykładowe proporcje dla litrowych słoików- jabłka 900g owoców i 125g cukru
- czereśnie 700g owoców i 125g cukru
- wiśnie 700g owoców i 150g cukru
- truskawki 700g owoców i 125g cukru
- agrest 700g owoców i 150g cukru
- porzeczki 720g owoców i 150g cukru
- morele 900g owoców i 150g cukru

Sporządzanie kompotów nie jest zbyt skomplikowanym procesem a przetwory sporządzone w ten sposób stanowią doskonałe źródło witamin w okresie braku owoców świeżych.