Koper Ogrodowy

Koper ogrodowy Jest najpopularniejszą rośliną w rodzinie baldaszkowatych.Uważa się, że jego ojczyzną jest Iran i Indie. Używany był już przez faraonów w Egipcie w starożytnej Grecji, Rzymie. Dziś jest rośliną popularną i szeroko stosowaną na całym świecie.Rośnie dziko w Iranie, Egipcie, Indiach i na Kaukazie.

Koper ogrodowy ma łodygę wysoka rozgałęzioną, pierzaste liście i drobne żółte kwiatki występujące w dużych baldachach.
Ziele kopru ogrodowego zawiera karoten, flawonoidy, sole potasu, wapnia, fosforu i żelaza.Oprócz tego jest bogatym źródłem takich witamin jak witamina C, B1, B2, P.


Działania leczniczeNajwiększe działania lecznicze wykazują owoce kopru ogrodowego i stosuje się je przy niestrawności, wzdęciach, zaparciach, jako środek wiatropędny.
Napar stosuje się przy leczeniu takich schorzeń jak krztusiec, dychawica oskrzelowa czy też zwykła czkawka.
Podaje się go również małym dzieciom jako środek wiatropędny i przy zaparciach.
Koper ogrodowy ma również właściwości podobne do antybiotyku, jak również spowalnia rozwój drobnoustrojów w przewodzie pokarmowym.
Dobry jest też na takie dolegliwości jak nadkwasotę i bóle żołądka.

Zastosowanie w kuchniKoper od bardzo dawna ma szerokie zastosowanie w kuchni niemal na całym świecie. Na surowo jego liście stosuje się do posypywania ziemniaków, do sałatek, sosów, zup, potraw mięsnych i rybnych.

Trudno sobie wyobrazić marynaty czy inne przetwory bez dodatku kopru a do kiszonych ogórków jego baldachy wraz z łodygami są dodawane od zawsze.

Owoce kopru piekarze często dodają do wypieku chleba. Używa się go też w przemyśle monopolowym do produkcji wódek czy likierów. Jak widać koper jako przyprawa nadaje się prawie do wszystkiego w znacznym stopniu poprawiając smak i aromat potraw.

Uprawa na działceKoper od czasów starożytnych był znaną i często występującą rośliną uprawową uprawiany był już w ogrodach faraonów. Obecnie spotkać go możemy na każdej niemal działce czy ogrodzie.

Jest to roślina jednoroczna o średnio wygórowanych wymaganiach glebowych. Dobre efekty daje zasilenie uprawy kompostem.Koper rośnie dość szybko dlatego aby mieć świeży przez dłuższy czas można go wysiewać do gruntu cyklicznie co dwa tygodnie.Zaczynamy wysiew w kwietniu i kontynuujemy do końca maja.

Podczas pielęgnacji systematycznie koper przerywamy. Świetnie nadaje się do upraw mieszanych np. z sałatą, cebulą czy ogórkami. Czasami koper miesza się z nasionami roślin długo wschodzących jak pietruszka aby zaznaczyć grządki w celu przyśpieszenia pielęgnacji.