Koper Włoski

Koper włoski Jest rośliną z rodziny baldaszkowatych. Pochodzi z krajów śródziemnomorskich a obecnie uprawiany i stosowany jest niemal na całym świecie. Ma szerokie zastosowanie jako ziele przyprawowe zarówno w postaci świeżej jak i suszony. Ma również właściwości lecznicze i wspomagające w leczeniu.

Jest to roślina o mięsistym korzeniu, wysokiej łodydze, pierzastosiecznych liściach i żółtych kwiatach zebranych w baldachy. Owocem kopru włoskiego jest cylindryczna, zielonoszara rozłupina, która jest podstawowym składnikiem zielarskim tej rośliny.

W skład jego owoców wchodzą między innymi olejki eteryczne wśród których dominuje anetol,który nadaje przeprawie specyficzny aromat.
Koper włoski w swym składzie zawiera też fenchon, węglowodany, związki tłuszczowe a jago liście duże ilości kwasu askorbinowego i karotenu.

Koper włoski jako lekJako lekarstwo koper włoski stosowany jest przy wzdęciach, w leczeniu kamicy moczowej oraz kamicy żółciowej.
Dobre efekty daje także stosowanie kopru włoskiego jako leku przeciwskurczowego i wykrztuśnego.
W swoim składzie zawierają go takie leki ziołowe Neopektosan i Pektosan produkowane przez przemysł farmaceutyczny.
Koper włoski pobudza wydzielanie soków trawiennych oraz przyśpiesza pracę jelit.
Często podawany jest małym dzieciom i niemowlętom jako środek na zaparcia i wzdęcia.

Koper włoski w kuchniW naszym kraju raczej niedoceniany jest w kuchni rozpowszechnił się raczej jako zioło. Może być dodawany zarówno do potraw słodkich jak i pikantnych.
Jest stosowany na szeroka skalę w przemyśle piekarniczym jako doskonały dodatek do wypieków.
Nasiona kopru włoskiego stosowane są jako przyprawa do sosów, sałatek i innych potraw.
W tym samym celu używa się też świeżych liści tej rośliny.

Koper włoski na działceJest to roślina wieloletnia o sporej dochodzącej do 2m wysokości w związku z czym potrzebuje dość dużo miejsca na uprawę.

Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna o odczynie wapiennym. Podczas uprawy nie możemy dopuścić do przesuszenia korzeni. Jest to roślina lubiąca ciepło i słońce są to warunki, które muszą być spełnione aby nasiona kopru włoskiego w pełni dojrzały.

Siejemy go do gruntu wczesną wiosną w rozstawie około 25cm. Zbieramy jesienią po czym suszymy całe baldachy a następnie wykruszamy nasiona.

Odmianą typowo uprawową i mającą szersze zastosowanie jako warzywo jest fenkuł który pozbawiony jest fenchonu, dzięki czemu nie powoduje wydzielania soków trawiennych przez nasz organizm