Kwiaty ozdobą naszych działek

Uprawiając nasze działki i przydomowe ogródki z pewnością nie zapominamy o rabatkach z kwiatami. Mają one różne formy i w zależności od upodobań oraz możliwości zajmują większą lub mniejszą część naszych działek ale cel jest zawsze ten sam - muszą ozdabiać nasze małe rajskie ogrody. Skoro mają być ozdobą to musimy poświęcić im sporo uwagi.


Musimy zadbać o jakość i odpowiedni skład gleby, bo jak wiemy niektóre kwiaty preferują glebę kwaśną inne zasadową a jeszcze inne o zróżnicowanym składzie. Najczęściej informacje na temat rodzaju gleby znajdziemy na opakowaniach z nasionami kwiatów dostępnych w dobrych sklepach ogrodniczych. Jeżeli zaopatrujemy się w dobrych renomowanych sklepach to możemy liczyć na poradę fachową np. w postaci ulotki z informacją lub nawet odpowiedniego katalogu.Sklepy internetowe zajmujące się sprzedażą nasion kwiatów przeważnie takich informacji udzielają przy ofercie danego produktu, ale jak zawsze kupując w Internecie musimy zachować szczególną ostrożność i upewnić się co do wiarygodności sprzedającego.Inną metodą pozyskiwania nasion kwiatów stosowaną szczególnie przez "starszych działkowców z tradycjami" jest zbieranie i suszenie nasion z przekwitłych kwiatostanów. Jest to jednak metoda mało skuteczna i obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia. W obecnych czasach sklepy i hurtownie mają tak bogatą ofertę nasion kwiatów i warzyw w przystępnych cenach i odpowiednio zabezpieczonych przed chorobami, że nie opłaca eksperymentować.


Następną ważną dla nas informacje a mianowicie termin wysiewu nasion znajdziemy najczęściej z tyłu opakowania, czasami musimy nieco dopasować ten termin do regionu w jakim mieszkamy. W chłodniejszych podgórskich i górskich częściach kraju wysiew rozpoczynamy nieco później ale doświadczeni działkowcy z pewnością wypracowali już odpowiednie terminy.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku nasion kwiatów cebulowych, czyli "bulw kwiatowych", możemy się w nie zaopatrywać w sklepach z nasionami i w Internecie ale tutaj możemy się pokusić o wykorzystanie własnych zasobów. Pozyskane w odpowiednim momencie, wysuszone i przechowywane w odpowiednich warunkach bulwy kwiatowe mogą być przez działkowców wykorzystywane przez kilka lat.

Najlepszym terminem do sadzenia roślin cebulowych jest druga połowa września. Przy sadzeniu roślin cebulowych stosujemy zasadę, że głębokość na jaką sadzimy cebulki powinna odpowiadać ich trzykrotnej wysokości. Dobrze jest przed posadzeniem zastosować jakiś środek grzybobójczy w którym moczymy bulwy. Pamiętać musimy również o nawożeniu gleby np: kompostem lub suchym nawozem bydlęcym.

Rośliny nieodporne na mróz takie jak : kanny, pacioreczniki, dalie czy mieczyki wykopujemy i przechowujemy w skrzynkach z piaskiem i torfem w suchych i przewiewnych pomieszczeniach np piwnicach. Planując nasze rabatki siejąc i sadząc kwiaty, pamiętajmy również o tym aby stosować zróżnicowane terminy kwitnięcia naszych działkowych ozdób, wtedy będziemy się cieszyć ich pięknem przez długi okres.

.

Galeria: Kwiaty na dzialce