Marmolady i konfitury

Jeżeli mamy własną działkę to z pewnością warto pokusić się o przygotowanie zapasów na zimę i wykorzystaniu naszych zdrowych i nie skażonych chemią owoców. Doskonałym sposobem będzie zrobienie z nich wzorem naszych babć marmolady czy konfitury.Wzbogaci to naszą spiżarnię i dostarczy nam tak potrzebnych zimą witamin.

MarmoladyMarmolady są przetworami świetnie wzbogacającymi nasze menu przez cały rok.Nasze babcie w swoich domowych spiżarkach czy piwnicach zawsze miały pod ręką słoiczek marmolady o specyficznym i niepowtarzalnym smaku i aromacie.

Do wykonania marmolady potrzebny nam jest przecier owocowy i cukier w odpowiednich proporcjach. Możemy je wykonywać jako marmolady miękkie nadające się do smarowania chleba lub twarde dające się kroić.

Do wytwarzania marmolad nadają się w zasadzie wszystkie owoce ale nasze babcie do tego celu używały najczęściej jabłek lub śliwek z dodatkami innych owoców czy też bez domieszek. Do jabłek można dodać około 20% takich owoców jak wiśnie, gruszki, truskawki, żurawinę a nawet pomidory.

Surowiec przeznaczony na marmolady musimy dokładnie oczyścić i umyć pod bieżącą wodą.
Następnie można go przetrzeć w specjalnym młynku do przecierania lub w innym urządzeniu na przykład mikserze.Można też owoce gotować pokrojone na kawałki ale tracą one przy tym dużo witamin i innych składników.

Proporcje są następujące aby otrzymać 1 kg marmolady należy przygotować 1,1 kg przecieru oraz około 40 dkg cukru lub jeżeli chcemy otrzymać marmoladę twardą 50dkg cukru.

Przygotowany do przerobu surowiec umieszczamy w garnku wykonanym z dobrej stali lub z nie uszkodzoną emalią i gotujemy w miarę szybko aby zminimalizować straty witamin.
Pod koniec gotowania dodajemy cukier ale w takim momencie aby zdążył się dokładnie wymieszać z przygotowanym przecierem.

Aby sprawdzić czy nasza marmolada jest już gotowa należy upuścić jej kroplę na bibułę i jeżeli na około nie utworzy się obwódka to będzie to znaczyło, że nasza marmolada jest już gotowa.

KonfituryDo sporządzania konfitur nadają się w zasadzie prawie wszystkie owoce, jest to uzależnione przede wszystkim od naszych upodobań smakowych.Znajdą one zastosowanie i będą przydatne w każdej kuchni.

Proporcje stosowane przy wytwarzani konfitur zależą głównie od tego jakich owoców użyjemy do ich sporządzenia i jaki chcemy osiągnąć końcowy efekt.

Do owoców słodkich - kilogram owoców i 80 dkg cukru
Do owoców półsłodkich - kilogram owoców i kilogram cukru
Do owoców kwaśnych - kilogram owoców i 1,2kg cukru

Pierwszym etapem sporządzania konfitur jest przygotowanie syropu. Robimy to poprzez zagotowanie 0,5 litra wody i wsypywaniu do wrzątku cukru, który musi się rozpuścić całkowicie w syropie.

Następnie do gorącego wciąż syropu dodajemy stopniowo przygotowane wcześniej owoce.
Owoce powinny dobrze nasiąknąć syropem. Pamiętajmy o ciągłym szumowaniu naszego produktu.

Konfiturę należy podgrzewać kilkakrotnie i najlepiej ostatecznie podgrzać ją jeszcze następnego dnia po przygotowaniu.Naszą pracę możemy uznać za zakończoną, jeżeli owoce będą zawieszone w jednolitym syropie.Jeżeli okazało by się,że nasza konfitura jest zbyt rzadka i owoce są na górze należy ją zagęścić poprzez ponowne podgrzanie i dołożenie cukru.

Gorącą jeszcze konfiturę umieszczamy w słoikach tak zwanych twistach i na pięć minut odwracamy słoiki do góry dnem. Przyrządzoną w ten sposób konfiturę będziemy mogli przechowywać przez długi okres czasu i ten wspaniały produkt będzie się znajdował w naszych domowych zapasach.

Obecnie modne staje się stosowanie do wyrobu konfitur środka żelującego jak na przykład żelfiks, który pozwala zmniejszyć ilość cukru użytego do naszych przetworów.

Słoiki z konfiturami najlepiej przechowywać w chłodnym niezbyt słonecznym miejscu czyli na przykład w piwnicy czy domowej spiżarce.

Konfitura z wiśniKilogram wiśni dokładnie umyć wypestkować lub wydrylować drylownicą.
W 0,5 litra wody rozpuścić 1,2 kg cukru lub 1 kg jeżeli dodamy torebkę żelfiksu przygotowując w ten sposób syrop.
Do syropu gorącego syropu stopniowo dodawać wiśnie i pamiętając o stałym szumowaniu delikatnie mieszać.
Czynność podgrzewania powtórzyć kilkakrotni i ostatecznie podgrzać w następnym dniu.
Gorącą konfiturę umieścić w twistach i na 5 minut obrócić do góry dnem.

Wykonując konfitury z innych owoców postępujemy jak wyżej tylko pamiętajmy o odpowiednich proporcjach.
Wykonywanie konfitur we własnym zakresie nie jest rzeczą trudną a każdej gospodyni domowej może przynieść wiele korzyści i satysfakcji.