Nawożenie upraw na działce

Podstawą uzyskania dobrych efektów i zadowolenia z naszych plonów na działce jest odpowiednie nawożenie. Bez prawidłowego wykonania tego zabiegu nie da się osiągnąć rezultatów, którymi mogli byśmy zadziwić innych działkowców.

WstępNawożenie możemy przeprowadzić na różne sposoby, w różnych terminach i różnymi nawozami. Nawożenia w zasadzie wymaga wszystko co rośnie na naszej działce od warzyw, drzewek, krzewów, kwiatów i żywopłotów aż po trawniki.

Obecnie działkowcy starają się unikać chemii na działce i stosować tak zwane nawożenie ekologiczne. Jest to zdecydowanie dobry kierunek, ponieważ truci jesteśmy na każdym kroku i z pewnością zależy nam na pozyskaniu z naszej działki zdrowych dla nas produktów. Aby to uzyskać powinniśmy stosować w naszych uprawach głównie nawożenie organiczne takimi nawozami jak:
- obornik
- gnojowica
- gnojówka
-torf
- kompost
- kora
- węgiel brunatny
- nawozy zielone
- nawóz po hodowli pieczarek
Nawozy mineralne powinniśmy stosować tylko jako naprawdę niezbędne uzupełnienie i w ilościach ograniczonych.

Gleba a nawożenie


Jeżeli chcemy prawidłowo nawozić naszą działkę musimy znać skład chemiczny i rodzaj gleby jaka występuje na naszej działce. Oprócz tych czynników duży wpływ ma sposób w jaki uprawiamy naszą glebę.

Nie ma zgodności co do tego, czy działkę kopać lepiej jesienią, czy na wiosnę. Ja jestem zwolennikiem jesiennego głębokiego przekopywania gleby z dodatkowym przekopaniem podglebia. Ziemia przekopana przed zimą magazynuje wodę a zamarzające jej cząstki spulchniają ją i tworzą bardzo korzystną strukturę gruzełkowatą.

Podstawowymi i niezbędnymi składnikami naszej gleby jest : azot, fosfor i potas a pomocniczymi : wapń, magnez, siarka, żelazo, bor i mangan.

Chcąc poznać skład chemiczny naszej gleby powinniśmy oddać jej próbki do laboratorium, ale doświadczeni działkowcy często sami oceniają jakość swojej gleby na różne sposoby.

Można na przykład w tym celu wykopać dół i sprawdzić warstwową budowę naszej gleby ze szczególnym zwróceniem uwagi na warstwę próchnicy, która ma decydujący wpływ na jakość gleby.

Rozcieranie próbek gleby w palcach pomoże nam ustalić, czy gleba jest piaszczysta, czy gliniasta. Piaszczysta rozkruszy nam się w palcach a z gliniastej uda nam się uformować wałeczki.

Samodzielnie możemy również ocenić strukturę gleby podrzucając jej skibę kilkakrotnie na łopacie - jeżeli cząstki pozostaną pozlepiane, nieco zaokrąglone, porowate i dość trwałe to mamy do czynienia z gruzełkowatą strukturą gleby, czyli najkorzystniejszą dla naszych upraw.

Odczyn gleby


Samodzielnie przy pomocy bardzo popularnego miernika Helliga możemy poznać odczyn naszej gleby. W tym celu w miseczce przyrządu umieszczamy próbkę gleby i zalewamy kroplami odczynnik, aż do zalania próbki. Po zlaniu płynu do rowka w mierniku i porównaniu jego koloru ze skalą barw dowiadujemy się jaki mamy odczyn gleby i tak :
czerwona - gleba bardzo kwaśna
pomarańczowa - kwaśna
żółta - słabo kwaśna
jasnozielona - obojętna
ciemnozielona - zasadowa

Nawozy organiczneObornik
- jest to nawóz pochodzenia zwierzęcego na przykład :koński, bydlęcy, owczy, świński, kurzy, gołębi.
Za najcenniejszy uważa się nawóz koński zawierający dużo azotu.Obornik powinien zawierać odpowiednią ilość substancji organicznej, płynów i ściółki, tylko odpowiednie proporcje tych składników sprawią iż będzie on w pełni wartościowy.

Obornikiem nawozimy działkę na jesień, ponieważ przed wysiewami musi on zostać rozłożony przez drobnoustroje a to wymaga czasu. Najlepszą porą jest wrzesień lub początek października, nawóz po przywiezieniu na działkę najlepiej stosować od razu aby nie tracił amoniaku poprzez parowanie. Przykopać go powinniśmy na głębokość od 10 do 15 cm w zależności od ciężkości gleby.

Obornikiem najlepiej zasilać glebę co dwa, trzy lata. Nie wszystkie warzywa możemy uprawiać w pierwszym czy drugim roku po oborniku, dlatego musimy dostosować się do potrzeb poszczególnych roślin. Jeżeli musimy przetrzymywać obornik na działce powinniśmy utworzyć z niego pryzmę i przysypać torfem

Gnojówka
- są to płynne odchody zwierzęce. Możemy ja stosować nawet bez rozcieńczania przed wysiewem lub sadzeniem roślin. Do podlewania gnojówkę należy rozcieńczyć dolewając litr gnojowicy do około 8 litrów wody.
Drzewa i krzewy wzmacniamy stosując 1l gnojowicy na 1l wody. Nigdy nie moczymy roślin gnojówką i zawsze ziemię zagrabiamy lub przykopujemy podlane miejsca.

Gnojowica
- powstanie podczas pomieszania odchodów zwierzęcych np : bydlęcych, króliczych kozich czy kurzych lub gołębich z wodą i przefermentowaniu całości.Jeżeli zauważymy bąbelki wydostającego się gazu będzie to znak iż nasz produkt jest gotowy do użycia. Gnojowicę rozcieńczamy dając jej litr na 20 l.wody stosując do warzyw i litr na 10l wody stosując do drzewek i krzewów.

Kompost
- do otrzymania kompostu na działce możemy użyć wszelkich części roślinnych i innych resztek organicznych takich jak : liście kora, łodygi, chwasty, resztki z naszej kuchni, łęty ziemniaczane, popiół i inne.

Z tych odpadów układamy pryzmę o wysokości do 1,5m przesypując 20cm warstwą ziemi lub torfu zostawiając a środku otwór do nawadniania pryzmy. Pryzmę powinniśmy 3 razy do roku przerzucić lub aby uniknąć tej pracochłonnej czynności zastosować szczepy bakterii np dodając "Kompostin". Jeżeli pryzma jest zbyt such musimy do otworu wlać wody.

Dobrze rozłożony kompost rozsypujemy na glebę i zagrabiamy jesienią lub wiosną. Jest to zdecydowanie najlepszy i najprostszy do zdobycia nawóz organiczny, który stosowany powinien być przez każdego działkowca.Jest on bardzo dodrze przyswajalny przez rośliny i zawiera wszystkie niezbędne składniki potrzebna do prawidłowego rozwoju naszych upraw.

Nawozy zielone
- nawożenie gleby nawozami zielonymi polega na wysianiu i na zagonie a następnie przekopani i pozostawieniu w glebie do przerobienia i odyskaniu zawartych w nich substancji.

Stosowanie nawozów zielonych wpływa bardzo korzystnie na poprawę struktury gleby. Do wysiewu najlepiej nadają się rośliny motylkowe np. łubin, wyka lub z innych roślin siać można rzepak, słonecznik lub zboża takie jak żyto czy owies.nawozy zielone najczęściej wysiewa się na początku września a przekopuje wczesną wiosną. Stosowanie nawozów zielonych bardzo korzystnie wpływa na naszą glebę i powinno znaleźć szerokie zastosowanie na naszych działkach.

Inne nawozy organiczne
- wymienić tu możemy :
- trociny z drzew iglastych stosowane mogą być bezpośrednio jako świerze a z drzew liściastych powinny być kompostowane przez parę tygodni, można je też stosować jako ściółkę.
- węgiel brunatny, który stosujemy w drobnym granulacie mieszając go z ziemią
- kora, jest obecnie sprzedawana w workach i dostępna w sklepach ogrodniczych. Hamuje rozwój chwastów więc jest często stosowana do ściółkowania na przykład na rabatach kwiatowych.
- dobrym i często stosowanym przez działkowców nawozem są pokrzywy moczone przez kilka dni w wodzie.Wapnowanie


Bardzo ważnym zabiegiem, który należy wykonywać na naszych działkach jest wapnowanie gleby. O tym czy nasza gleba wymaga wapnowania możemy się przekonać poprzez badanie przyrządem Helliga opisanym wcześniej lub prostą metodą polewając próbkę gleby octem i jeżeli będzie się burzyć to świadczy o zawartości wapna i możemy zrezygnować z wapnowania.

Zabieg ten przeprowadzamy na jesieni stosując do ziem ciężkich wapno palone o do piaszczystych wapniak mielony nie stosujemy nigdy wapna jednocześnie z obornikiem. Obecnie najlepiej zaopatrzyć się w gotowe mieszanki w sklepach ogrodniczych.Wapno rozsypujemy na suchej ziemi i starannie zagrabiamy.

Nawozy mineralne


Nawozy mineralne powinniśmy stosować na naszych działkach z wielkim umiarem i jako środki pomocnicze.Ze względu na to iż występują one w pojedynczych związkach, możemy bardzo precyzyjnie zasilić naszą glebę w składnik jej potrzebny co było utrudnione przy nawozach organicznych.

Najczęściej stosowane nawozy mineralne to nawozy : potasowe, azotowe i fosforowe oraz wieloskładnikowe. Nawozić możemy bezpośrednio samą glebę lub rośliny po ich wysiewie jak i w czasie wzrostu. Obecnie kupić możemy nawozy mineralne do zasilania i nawożenia wszystkiego co rośnie na naszych działkach ale działkowcy odnoszą się do nich z pewną rezerwą.