Przetwory ogólne zasady

Przy sporządzaniu przetworów pomocne może nam być przestrzeganie pewnych zasad, które gospodynie domowe wypracowały przez lata praktyki same lub ucząc się od swoich mam czy babć.

Podstawowa zasada to utrzymywanie absolutnej czystości podczas czynności związanych z przygotowywaniem i sporządzaniem przetworów. Zarówno surowiec z którego wykonujemy przetwory jak i sprzęt wykorzystywany do
ich wykonania musi być czysty.

Drugą bardzo ważną zasadą stosowaną przy sporządzaniu przetworów jest zachowanie możliwie jak najwięcej składników pokarmowych, zawartych w nich minerałów a przede wszystkim witamin. Wysoka temperatura, woda, dostęp tlenu to czynniki wpływające na utratę witamin przez owoce czy warzywa w przetworach.

Nie róbmy zapasów surowca i nie magazynujmy go a raczej starajmy się go przetwarzać na bieżąco aby był możliwie jak najświeższy. Nieświeże warzywa czy owoce do przetworów nie nadają się wcale.

Surowiec należy ogrzewać w możliwie jak najniższej temperaturze przez jak najkrótszy okres czasu oraz przy małym dostępie powietrza.

Owoców ani warzyw nie myjemy nigdy przed ich obraniem ze skórki czy łupiny a zawsze po w ten sposób zmniejszamy straty witamin.

Do przetworów stosujmy tylko produkty o znanym pochodzeniu unikając raczej kupna w centrach handlowych typu hipermarkety. Najlepiej do tego celu nadają się produkty z naszej działki lub ogrodu lub zakupione u drobnych producentów na wsi.

W żadnym przypadku nie wykorzystywać do przetworów roślin nadpsutych, ze śladami zgnilizny lub pleśni nawet po wycięciu uszkodzonych jej fragmentów. ponieważ mogą one zawierać substancje szkodliwe lub wręcz trujące.

Wykonane przez nas przetwory powinniśmy przechowywać w odpowiednich warunkach jak na przykład suche i chłodne piwnice. Susz powinniśmy przechowywać w miejscach suchych i przewiewnych na przykład na strychu.

Powinniśmy od czasu do czasu sprawdzać stan naszych przetworów czy nie pojawiają się jakieś niepokojące symptomy typu pleśń czy zgnilizna, które w pore usunięte mogą uchronić przed stratą cały materiał.

Podczas gotowanie musimy pamiętać aby naczynia nie stały bezpośrednio na dnie garnka ani nie stykały się wzajemnie.

Sprzęt pomocny przy przetworachW zasadzie większość sprzętu używanego przy wytwarzaniu przetworów domowym sposobem jest już obecna
w większości gospodarstw domowych i wykorzystywana w prowadzeniu domowej kuchni.

Wykorzystujemy noże z dobrej stali, odpowiedniej wielkości deski do krojenia najlepiej te wykonane z twardego drewna.
Przydadzą się wszelkiego rodzaju miski, durślaki, sitka, maszynki do mielenia czy miksery.

Do smażenie dżemów czy konfitur niezbędne będą garnki o różnej średnicy i głębokości. w przypadku smażenia dżemów dobre będą te płytkie o dużej średnicy.

Najlepsze do wykorzystania będą garnki wykonane z dobrej stali lub emaliowane z nie uszkodzoną emalią.
Nie nadają się natomiast garnki wykonane z aluminium czy z byle jakiej blachy bo produkty będą się w nich przypalały
i przysporzą nam wiele kłopotów.

Do gotowania tak zwanych weków czy innego rodzaju słoików czy butelek będzie nam potrzebny specjalny garnek lub wykorzystujemy do tego celu kociołek od gotowania bielizny.
Ważne jest aby naczynia z przetworami podczas gotowania nie stały bezpośrednio na dnie garnka i nie stykały się wzajemnie.

Na pewno przydatnym i często wykorzystywanym urządzeniem będzie piekarnik gazowy lub elektryczny w którym będziemy suszyć czy nawet pasteryzować nasze przetwory.

Obecnie idąc z postępem czasu do przyrządzania domowych przetworów możemy wykorzystać bardziej nowoczesne urządzenia jak choćby kuchenkę mikrofalową.

Bardzo pomocna może być waga kuchenna jak również zegar najlepiej tak zwany minutnik. Dzięki tym urządzeniom
zachowamy odpowiednie proporcje w naszych przetworach i czas ich przetwarzania.

Pomocą będą też różnego rodzaju drylownice na przykład do wiśni czy wyciskacze do soków.
Wiele ręcznych urządzeń zastąpionych obecnie zostało przez mniej lub bardziej skomplikowane urządzenia mechaniczne i elektryczne typu miksery czy różnego rodzaju roboty kuchenne.

Potrzebne będą też słoiki różnego rodzaju.

Słoiki typu Weck. które składają się ze szklanego dekla i charakterystycznej gumowej uszczelki.
Słoiki typu twist. które uszczelkę mają na stałe zamontowaną w metalowej zakrętce
Butelki zakręcane nakrętkami z odpowiednimi uszczelkami.

Do wytwarzania produktów na przetwory używa się obecnie bardzo modnych i praktycznych sokowników,
które poprzez parę oddzielają sok od miąższu i pozwalają każde wykorzystać osobno.

Jeżeli planujemy stosować zamrażanie naszych warzyw czy owoców na pewno będzie nam potrzebna spora zamrażarka z odpowiednimi szufladami.

Oczywiście nasze potrzeby sprzętowe w dużej mierze zależne będą od tego w jakiej ilości przetwory zamierzamy wytwarzać i na ile chcemy sobie to unowocześnić ale myślę, że przy odrobinie pomysłowości wymagania te nie będą zbyt wygórowane.