Przetwory z ogórków

W zasadzie podstawowymi sposobami przetwarzania ogórków jest ich kiszenie lub marynowanie.Kisić ogórki możemy w beczkach, glinianych garnkach lub umieszczając je bezpośrednio w słoikach. Ogórki konserwowe najczęściej umieszczamy w słoikach typu w twist lub wek.

Kiszenie ogórkówDo kiszenia musimy wybrać ogórki dobrej jakości czyli świeże, twarde, zielone bez przebarwień no i ważne jest miejsce zakupu ogórków na przetwory bo nie mogą one być nafaszerowane chemią.

Idealnym rozwiązaniem jest kiszenie ogórków z własnej działki ale nie każdy ma taką możliwość. Możemy kupić ogórki od znajomego rolnika lub z innego sprawdzonego miejsca unikając raczej dużych hipermarketów.

Ogórki przed kiszeniem należy przez około 20 minut moczyć w wodzie następnie każdego z osobna umyć i nakłuć nierdzewną igłą.Tak przygotowane ogórki umieszczamy pionowo lub poziomo w naczyniach i zalewamy przegotowaną wodą do której wcześniej dodajemy 5% soli.

Jako przypraw używa się najczęściej zielonego kopru wykorzystując cały koszyczek z częścią łodygi, pokrojony korzeń i liście chrzanu, obrany i pokrojony lub zmiażdżony czosnek, liście z wiśni lub dębu. Można dodać niewielką ilość cukru i gorczycy.

Następnie ogórki umieszczone w naczyniu przykrywamy drewnianym deklem lub płaskim talerzem i obciążamy kamieniem. Pamiętajmy aby ogórki zawsze przykryte były płynem.
Zamiast w dużych naczyniach ogórki możemy umieszczać w zakręcanych słoikach stosując te same zasady co przy kiszeniu ogórków w dużych pojemnikach.

Słoiki z ogórkami szczelnie zakręcamy i bez gotowania ich umieszczamy w piwnicy. Przetwory takie są bardzo trwałe i ogórki z nich twarde i smaczne.

Bardzo dobrym sposobem na wykonanie przetworów z ogórków jest umieszczenie ich w dużej zakręcanej butli po wodzie mineralnej o pojemności 5l. Ogórki w takiej butli umieszczamy w taki sam sposób jak w słoikach.Jest to bardzo wygodny sposób i zapewnia bardzo dobre rezultaty.

Przecier z ogórkówDobrym sposobem przetworzenia ogórków jest wykonanie z nich przecieru, który będzie doskonałym produktem na zimową zupę ogórkową.

Do przyrządzenia przecieru ogórkowego wybieramy zdrowe ogórki mogą one być większych rozmiarów. Po umyciu ogórki należy zetrzeć na grubej tarce, dodać do każdego kilograma ogórków łyżkę soli, 3 ząbki czosnku, koper, trochę gorczycy po czym całość wymieszać i zostawić w dużym naczyniu do następnego dnia zbierając z wierzchu szumowinę.
Na drugi dzień starte ogórki umieszczamy w słoikach szczelnie zakręcamy i bez gotowania wynosimy do chłodnego miejsca np. piwnicy.

Ogórki marynowane.Do przygotowania ogórków marynowanych wybieramy raczej te mniejsze, zdrowe i twarde.
W zależności od upodobań smakowych do przygotowania zalewy stosuje się różne przyprawy w różnych proporcjach.

Do przygotowania tradycyjnej najprostszej zalewy powinniśmy przygotować 5 szklanek wody, 1 szklankę octu, koper, gorczycę, czosnek, ugotowaną i pokrojoną w plasterki marchewkę. Całość gotujemy parę minut i po przestudzeniu zalewamy poukładane w słoikach ogórki. Następnie pokrywki i gwinty słoików dokładnie wycieramy i szczelnie zakręcamy.