Przetwory z pomidorów

Pomidory należą do najbardziej rozpowszechnionych warzyw w naszym kraju są chętnie uprawiane i spożywane. Dlatego przetwory z nich są również często wytwarzane i wykorzystywane w naszej kuchni. Tutaj wpisz nagłówek

Pomidory należą do najbardziej rozpowszechnionych warzyw w naszym kraju są chętnie uprawiane i spożywane. Dlatego przetwory z nich są również często wytwarzane i wykorzystywane w naszej kuchni.

Z pomidorów możemy wykonać sok, przeciery zgęszczone i nie zgęszczone. Przecier zgęszczony świetnie nadaje się na zupę a nie zgęszczony do picia.Możemy też umieszczać pomidory w przetworach w całości.

Pomidor jest bardzo cennym składnikiem witamin takich jak: C, E, B1, B2, B3,
B6, i K. Ponadto zawiera dużo soli mineralnych i likopen - substancję skuteczną na raka prostaty i niepłodność u mężczyzn. Więc jak widać z powyższego przetwory z tego warzywa będą cennym produktem.

Przecier pomidorowyDo wykonania przecieru pomidory powinny być zdrowe, bez śladów nadpsucia czy pleśni. Pomidory na przecier dokładnie myjemy, rozdrabniamy krojąc i miażdżąc tłuczkiem.Następnie całość gotujemy przez kilka minut zbierając z wierzchu szumowinę.

Po zagotowaniu całość musimy przetrzeć przez durszlak o odpowiednich otworach. Otrzymaną w ten sposób masę ogrzewamy do wrzenia i umieszczamy w pojemnikach. Jako pojemniki świetnie nadają się butelki po wódce albo sokach ale koniecznie posiadające uszczelkę. Przecier pomidorowy możemy również umieszczać w średniej wielkości zakręcanych słoikach.

Pojemniki napełniamy masą prawie do pełna i szczelnie zakręcamy.Pojemniki po napełnieniu przecierem musimy poddać procesowi pasteryzacji poprzez umieszczenie ich w kotle i gotowaniu przez około pół godziny. Później należy wynieść je do chłodnego nie nasłonecznionego miejsca.

Jeżeli chcemy uzyskać przecier zgęszczony to masę pomidorową musimy gotować do zagęszczenia i w takim stanie umieszczać ją w pojemnikach. Pamiętajmy jednak o tym, że długie gotowanie powoduje częściową utratę witamin.

Pomidory w całościWybieramy pomidory zdrowe, średniej wielkości, dokładnie ja myjemy. Następnie należy pomidory zaparzyć poprzez zalanie wrzątkiem i usunąć z nich skórkę. Tak przygotowane pomidory umieszczamy w czystych zakręcanych słoikach i zalewamy wodą ze solą w proporcji dwie łyżki soli na litr wody. Możemy też dodać płaską łyżeczkę oleju.
Po umieszczeniu pomidorów w słoikach i szczelnym ich zakręceniu całość pasteryzujemy przez około 20 minut.

Ketchup pomidorowyDo sporządzenia ketchupu przygotowujemy:
- 2kg pomidorów
- 0,5kg jabłek
- 0, 25kg cebuli
- listek laurowy
- 8 ziarenek ziela angielskiego

Powyższe składniki należy rozgotować i przetrzeć na sicie i dodać następujące składniki:

- łyżkę soli
- łyżeczkę ostrej papryki w proszku
- łyżeczkę słodkiej papryki w proszku
- pół szklanki cukru
- pół szklanki octu
- płaską łyżeczkę pieprzu czarnego
Całość zagęszczamy poprzez gotowanie i w stanie gorącym umieszczamy w pojemnikach. Dla pewności produkt możemy poddać krótkotrwałej pasteryzacji przez około 15 minut.

: