Przygotowanie gleby pod uprawę

To na czym siejemy i sadzimy nasze warzywa czyli gleba ma dacydujące znaczenie na ich wzrost i wartość. Gleba powinna mieć odpowiednią strukturę najlepiej gruzełkowatą, powinna w odpowiedni sposób przepuszczać jak również magazynować wodę.

Oczywiście najstarszym i najskuteczniejszym sposobem na utrzymywanie odpowiedniej jakości gleby jest jej systematyczne przekopywanie. Przekopywać trzeba głęboko tworząc sobie na początek rowek na którym,układamy ziemię z następnych warstw.Kopiemy najpierw na głębokość szpadla a potem jeszcze pogłębiamy wspomniany rowek o pół szpadla. Kopać możemy również widłami amerykańskimi co pozwala lepiej wybrać chwasty z kopanej ziemi.
Konieczne jest również odpowiednie nawożenie gleby.do tego celu stosujemy nawozy organiczne czyli naturalne takie jak obornik czy kompost.
Zadaniem tych nawozów jest z zaopatrzenie naszych upraw w substancje odżywcze takie jak: azot, potas, fosfor, magnez, wapno oraz mikroelementy.
Stosowanie na naszej działce nawozów sztucznych raczej mija się z celem i wypacza ideę zdrowych upraw działkowych.
W zasadzie najlepszy do stosowania na działce jest kompost który, uzyskujemy ze składowania i przerabiania na kompostowniku wszystkich odpadów roślinnych z naszej działki korzyść jest wtedy podwójna pozbywamy się odpadów i użyźniamy glebę co jest zgodne z ideą upraw ekologicznych.
Dobrym i wygodnym sposobem nawożenie jest pakowany w woreczki i sprzedawany w sklepach suchy nawóz kurzy mocniejszy i bydlęcy słabszy z kurzego po moczeniu w wodzie możemy uzyskać gnojowicę do podlewania bardziej wymagających roślin. w postaci suchej po prostu rozsypujemy go na działce w odpowiednich proporcjach podanych na opakowaniu i zagrabiamy.
Glebę najlepiej przekopywać jesienią i zostawiać na zimę bez grabienia. Podczas kopania starannie wybieramy wszystkie korzenie np. mlecza czy perzu.
Ważnym wskaźnikiem przydatności gleby do uprawy jest czynnik pH gleby powinien wynosić od 5 do 7,5.
Mierzymy go specjalnym przyrządem lub oddajemy próbki gleby do analizy.
Na jesień co 3 lub 4 lata powinniśmy przeprowadzić wapnowanie gleby.