Sianie

Nasiona które, wysiewamy na naszych działkach powinny być zdrowe i wolne od wirusów, bakterii oraz pleśni. Powinny też mieć wysoką zdolność kiełkowania,co można przetestować rozsypując kilka na mokrą ligninę i sprawdzając czas zakiełkowania i jakość samych kiełków. Można też się pokusić o stosowanie nasion z własnych zbiorów ale jest to stosunkowo trudne.

Wiadomo jak zastosujemy nieodpowiednie nasiona to nasze zbiory będą kiepskie lub żadne.
Więc może lepiej zaopatrzyć się w nasiona w sklepach specjalistycznych. Na opakowaniach tych nasion znajdziemy odpowiednie informacje, dotyczące sposobu i terminu ich wysiewu. dobrze jest kupować nasiona zaprawiane to znaczy takie które, są preparowane w specjalnych roztworach zwalczających choroby roślin.
Nasiona otoczkowane są tylko powiększane i zaokrąglane aby lepiej było je siać.
Grządka przed siewem musi być odpowiednio przygotowana. Gleba po jesiennym kopaniu musi być dokładnie rozgrabiona i rozdrobniona czyli muszą być zlikwidowane wszystkie skiby. Wybieramy też starannie resztki chwastów i ich korzeni. Grządki powinny być tak rozmieszczone, żeby był do nich swobodny dostęp w czasie ich pielęgnacji.
Głębokość grządek zależy od rodzaju nasion i jest podana na ich opakowaniu. Na spód grządki możemy dać drobny kompost. Nie powinniśmy umieszczać nasion w suchej ziemi. Do zasypywania rajek możemy użyć ziemi ogrodowej kupowanej w workach i mającej odpowiedni skład.
Trzeba starac się nie siać zbyt gęsto żeby ułatwić sobie zabieg przerywania roślin który, jest dość pracochłonny.
Do nasion długo wschodzących takich jak pietruszka czy marchew możemy dosypać trochę rzodkiewki zaznaczy ona nam grządki i będzie je można wcześniej zacząć pielęgnować.
Bardzo ważnym i niezbędnym zabiegiem jest przerywanie wschodzących roślin, polega on na stopniowym usuwaniu słabszych roślinek co powoduje lepsze rozwijanie się pozostałych i uzyskanie prawidłowych odstępów w rzędach.