Trawnik na działce

W obecnych czasach wiele działek pełni funkcje rekreacyjne i służy jako miejsce wypoczynku dla całej rodziny. Z pewnością na tego typu działkach nieodzownym wręcz elementem będzie piękny, zadbany i funkcjonalny trawnik z gęstą zieloną trawą.

Jednak, żeby taki efekt uzyskać trzeba włożyć w ten projekt trochę wysiłku, bo źle przygotowany i pozbawiony opieki trawnik szybko zamieni się w zwykłą łąkę.Przed założeniem trawnika musimy dobrze zastanowić się nad jego lokalizacją, wielkością
i przeznaczeniem.

Z pewnością trawnik typowo ozdobny będzie różnił się od takiego po, którym biegają bawiące się dzieci. Nasze działki w większości spełniają różne funkcje i dlatego musimy się zastanowić jaką część działki chcemy i możemy przeznaczyć na trawnik.

Nie należy jednak siać trawy na działce z założeniem, że w ten sposób ubędzie nam pracy na niej, bo to mylna opinia ale dobrze zaplanowany i prawidłowo utrzymywany trawnik z pewnością przyniesie nam wiele korzyści i satysfakcji.

Kiedy i co siać ?


W zasadzie rozróżniamy dwa terminy siewu traw : siew majowy i siew wrześniowy. Za tym pierwszym przemawiają dobre warunki pogodowe występujące w tym okresie, ciepło i wilgotna gleba, które sprzyjają szybkiemu wzrostowi traw ale równie szybko wyrastają tak niepożądane chwasty. Dlatego zakładając trawnik w maju trzeba to zrobić ze szczególną starannością.

Drugi termin czyli wrześniowy jest raczej mniej korzystny ze względu na gorszą jakość gleby i gorsze warunki pogodowe oraz ryzyko wczesnych przymrozków, które bardzo mogą zaszkodzić naszej niedawno posianej trawie.

Rodzaj trawy jaką będziemy siać uzależniony będzie od jego przeznaczenia, inną trawę będziemy siać na trawnik ozdobny, inną na rekreacyjny a jeszcze inną gdy zamierzamy na nim grać w piłkę czy inne gry przy których po naszym trawniku będziemy musieli biegać.
W sklepach nasiennych sprzedawane są specjalne mieszanki traw gazonowych z wyszczególnieniem ich zastosowania do różnego rodzaju trawników.

Mamy do wyboru dwa rodzaje traw : trawy jednoskładnikowe i mieszanki traw gazonowych.Myślę że dla potrzeb działkowców lepsze będą mieszanki, które zawierają około 5 składników. Są one bardziej odporne na choroby, lepiej wykorzystują wartości pokarmowe gleby i stosowanych nawozów, lepiej znoszą zmienne warunki pogodowe w tym przymrozki. W ich skład wchodzą takie trawy jak np : kostrzewa czerwona, mietlica pospolita, życica, wiechlina łąkowa.

Dobór odpowiedniej mieszanki z całego wachlarza dostępnych w handlu nie powinien nam sprawić żadnego problemu, bo naprawdę jest w czym wybierać i na pewno znajdziemy dla nas odpowiednią mieszankę.

Przygotowanie gleby i siew


Odpowiednie przygotowanie podłoża jest jednym z najważniejszych czynników mających podstawowy wpływ na wygląd naszego trawnika i jego prawidłowe funkcjonowanie na naszej działce. pierwszą podstawową rzeczą jest staranne głębokie spulchnienie i dokładne odchwaszczenie gleby.

Na pulchnym próchniczym podłożu trawa lepiej nam wzejdzie i trawnik będzie gęsty i równomiernie porośnięty. A dobre odchwaszczenie zaoszczędzi nam pracy w walce z chwastami, które będą rosły wraz z trawą a nawet szybciej od niej. Dobrze jest przygotowane podłoże zasilić drobnym kompostem, który po rozsianiu lekko zagrabiamy.

Siać powinniśmy do wilgotnej gleby, bo tylko wtedy trawa wzejdzie prawidłowo a sztuczne nawadnianie z reguły nie da tak pozytywnych rezultatów. Przed rozpoczęciem siania musimy dokładnie przeczytać na opakowaniu trawy ile gram nasion musimy wysiać na 1m kwadratowy powierzchni, średnio przyjmuje się około 30 gramów. Zbyt rzadki siew spowoduje powstanie pustych miejsc, które z pewnością zajmą chwasty a zbyt gęsty przyczyni się do powstania zbyt zagęszczonych miejsc, w których trawa będzie słaba i nieodporna.

Oprócz tego, że ilość wysianej trawy musi być odpowiednia to bardzo ważne jest aby była ona równomiernie rozsiana na całej powierzchni. Po rozsianiu trawy trzeba nasz trawnik jak najbardziej równomiernie ugnieść.. Najlepszy do tego celu jest specjalny wał ugniatający o odpowiednim ciężarze,ale my na naszej działce raczej nie dysponujemy tego rodzaju sprzętem, dlatego po prostu starannie udeptujemy ziemię, możemy przy tym pomóc sobie stosując deskę po, której będziemy chodzić.

Pielęgnacja trawnika


O nasz trawnik musimy zacząć dbać od samego początku, czyli od momenty jego posiania. Na wstępie musimy zapewnić mu odpowiednią ilość wody poprzez podlewanie rozproszonym strumieniem, następnie trzeba go systematycznie odchwaszczać, pilnując aby chwasty nie utrudniały wzrostu traw.

W mieszankach są gatunki traw, które rosną szybciej niż pozostałe utrudniając w ten sposób rozrost chwastom. W pierwszej fazie wzrostu trawy nie poleca się stosowania środków chemicznych, ponieważ z pewnością będą one miały również negatywny wpływ na samą trawę.

Pierwsze koszenie przeprowadzamy, gdy trawa wyrośnie na jakieś 10 cm, wtedy ścinamy ją ale wyżej niż w późniejszych koszeniach, czyli około 6 cm od ziemi. Następne koszenia pielęgnacyjne przeprowadza się w zasadzie raz w tygodniu. Systematyczne koszenie traw bardzo pozytywnie wpływa na stan naszego trawnika, oprócz walorów estetycznych,przyniesie korzyści bezpośrednio związane z jakością trawy a mianowicie: zapewni równomierny wzrost, trawa będzie bardziej delikatna, zwiększy się trwałość i długowieczność naszego trawnika, ograniczony zostanie wzrost chwastów. Dobrze jest kosić trawniki przed spodziewanymi opadami deszczu a w okresach suszy musimy trawę kosić wyżej o około 2 do 3 cm niż normalnie.

Do koszenia używamy odpowiedniego sprzętu czyli kosiarki muszą mieć ostre noże i odpowiednio ustawioną wysokość cięcia.Jeżeli nasza kosiarka nie ma kosza to trawnik należy zgrabić a trawę umieścić w kompostowniku Kosimy tylko wtedy, kiedy trawa jest sucha i najlepiej rano lub wieczorem, kiedy nie ma upałów.

Nasze trawniki wymagają również podlewania ale czasami bywa z tym kłopot i jeżeli nie mamy dostępu do bieżącej wody to w miarę możliwości wykorzystujemy deszczówkę. Z pewnością nie obejdzie się bez odchwaszczania naszego trawnika z bardziej ekspansyjnych chwastów, jeżeli mamy taką możliwość to najlepiej zrobić to ręcznie, bo chemia będzie tu skuteczna ale raczej niepożądana na naszych ekologicznych działkach.

Prostym ale nieodzownym zabiegiem jest systematyczne grabienie trawnika i usunięcie leżących na nim liści oraz zgęszczonej warstwy trawy, która utrudnia dostęp powietrza. Zwiększyć dostęp powietrza możemy również poprzez nakłuwanie trawnika specjalnym wałem z kolcami lub po prostu zakładając na nogi drewniane buty z wbitymi od spodu gwoździami.

Jeżeli nasz trawnik jest już stary i bardzo zarośnięty to pomóc może bardzo nacinanie darni tak zwanymi weltykulatorami ręcznymi, są to urządzenia wyposażone w noże tnące umieszczone na wałku. Zabieg ten jest bardzo skuteczny i pomaga nawet w przypadku dość zarośniętych trawników.

Puste i niedostatecznie zarośnięte miejsca na naszym trawniku możemy uzupełnić dosiewając trawę mieszanką, którą użyliśmy do siania lub o jak najbardziej zbliżonym składzie.

Pozostaje jeszcze sprawa nawożenia naszego trawnika o ile przed jego założeniem raczej jest to wskazane to w późniejszym okresie trzeba to robić z rozwagą, pamiętając iż użyty nawóz zasila nie tylko trawę lecz również i chwasty. Dostępne są na rynku różne mieszanki nawozów organicznych specjalnie do trawników ale stosujmy je jeżeli jest to naprawdę niezbędne, pamiętając o konieczności podlania trawnika po nawożeniu lub zastosowaniu nawozu rozpuszczonego w wodzie. Zastosować możemy również nawozy mineralne w postaci dobrze przesianego drobnego kompostu lub torfu.