Uprawa brukselki

Uprawa kapusty brukselskiej nie jest chyba zbyt rozpowszechniona na naszych działkach i ogrodach i należało by bardziej ją rozpowszechnić.

Zalety uprawy brukselki


Jest to warzywo bogate w witaminy i może być świetnym źródłem witaminy C w okresie zimy. Jest ona odporna na niskie temperatury i możemy ją okryć i zostawić na zimę na grządce i w ten sposób mamy przez zimę świeże warzywo. Pozostawiona nadziałce brukselka może przemarzać i odmarzać kilkakrotnie w ciągu zimy bez szkody dla jej walorów smakowych i odżywczych. Można ją również wykopać i zadołować wraz z bryłą korzeniową w innym dogodnym miejscu.

Miejsce pod uprawę


Gleba pod uprawę kapusty brukselskiej powinna być żyzna bogata w surowce mineralne takie jak wapń, próchnicza o odczynie raczej obojętnym lub odrobinę kwaśnym. Należy uważać aby do nawożenia nie używać zbyt dużej ilości azotu bo wtedy nie będzie zwijać prawidłowych twardych główek. Dlatego też lepiej ją sadzić w drugim roku po oborniku.Jeżeli zdecydowalibyśmy się sadzić brukselkę w pierwszym roku po oborniku to zastosujmy sadzenie jako poplon bez dodatkowego nawożenia. Natomiast jako poplon w drugim roku po oborniku wymaga wzmocnienia średnią dawką nawozów azotowych, potasowych, fosforowych.

Sadzenie brukselki.


Kapustę brukselską uzyskujemy z rozsad, które produkujemy wcześniej na 5 do 7 tygodni przed flancowaniem. Siejemy nasiona na rozsady w rozsadniku na początku kwietnia.Możemy do produkcji rozsad zastosować również inspekty lub tunele foliowe. Przygotowane rozsady wysadzamy na początku maja jako plon główny lub w lipcu jako poplon.Rozsady odmian wysokich wysadza się w rozstawie 70 na 70cm a niskich w rozstawie 50 na 50cm.Pielęgnacja brukselki.


Zabiegi pielęgnacyjne polegają na systematycznym usuwaniu chwastów i regularnym podlewaniu.
Oczywiście nie zapominamy o hakaniu międzyrzędzi w celu spulchnienia gleby.
Niektórzy działkowcy stosują tak zwane ogławianie brukselki, które polega na obcinaniu wierzchołków roślin.
Zabieg ten ma na celu uzyskanie większych i bardziej związanych główek kapusty brukselskiej.
Ogławianie wykonuje się pod koniec września zbyt wczesne wykonanie tego zabiegu może wywołać skutek odwrotny do zamierzonego.

Zbiór brukselki


Brukselkę jako plon główny najlepiej zbierać późną jesienią nawet po pierwszych przymrozkach.
Zbierać ją możemy również w sposób ciągły obrywając pojedyncze główki w ten sposób pozostałe mogą osiągnąć większe rozmiary. Jak już wspomnieliśmy możemy ją pozostawić na zimę na działce i wykorzystywać w miarę bieżących potrzeb dostarczając domownikom świeże bogate w witaminy i doskonałe smakowo warzywo.
Na pewno uprawę brukselki na własnej działce można polecić wszystkim działkowcom i mieć pewność, że przyniesie im wiele korzyści i satysfakcji.