Uprawa czosnku

Czosnek uprawiany był już przez Greków, Hebrajczyków, Rzymian 4500 lat p.n.e. jest nie tylko doskonałym warzywem lecz ma również zalety jako roślina lecznicza. Zwalcza wysokie ciśnienie, oczyszcza krew. Jedząc czosnek możemy pozbyć się tak zwanego złego cholesterolu

ZALETY UPRAWY CZOSNKUMagicznym składnikiem czosnku jest allicyna, dzięki której, czosnek działa jak antybiotyk skutecznie hamując rozwój wielu chorób.Zawiera on również witaminy z grupy A, B1, B3.
Różnego rodzaju wywary i napary z czosnku pomagają w ekologicznym zwalczaniu szkodników.
Rozróżniamy dwa rodzaje czosnku wytwarzający pędy kwiatowe i nie wytwarzający pędów kwiatowych.
Z kwiatostanu pierwszego rodzaju możemy uzyskać materiał sadzeniowy w postaci małych cebulek.

GLEBA POD CZOSNEKCzosnek jest warzywem o dużych wymaganiach żywieniowych, dlatego gleba musi być żyzna i dobrze nawożona.
Powinna być pozbawiona różnego rodzaju chwastów ponieważ czosnek jest bardzo wrażliwy na zachwaszczenie.
Gleba pod uprawę czosnku powinna być wilgotna lecz nie zbyt mokra.SADZENIE CZOSNKURozróżniamy dwa terminy sadzenia czosnku termin wiosenny i jesienny.
Sadzenie jesienne.
Rozpoczynamy je w drugiej połowie października.Czosnek sadzi się z ząbków, powinny one być zdrowe i pochodzić z pewnego źródła.
Do jesiennego sadzenia najlepiej stosować typy czosnku o fioletowym zabarwieniu ząbków ponieważ jest bardziej odporny na przemarzanie.
Czosnek na jesień sadzimy nieco głębiej do ziemi na głębokość około 5cm.
Sadzenie wiosenne
Wiosną sadzimy czosnek nieco płycej na około 3cm. Nie sadzimy po warzywach cebulowych,po burakach, ziemniakach ani po kapuście.
Najlepiej czosnek sadzić po fasoli, pomidorach i ogórkach.
Ząbki czosnku sadzimy w rzędach po około 20cm w odległości 6cm od siebie. Czosnek dobrze jest sadzić w uprawach mieszanych z truskawkami, pietruszką i marchwią.

PIELĘGNACJA CZOSNKUCzosnek lubi wodę ale bez przesady.Powinniśmy podlewać go najlepiej rano i tak aby woda dostała się do korzeni.
Dobrze jest stosować dodatkowe nawożenie gnojówką roślinną. Czosnek nie znosi chwastów więc musimy je systematycznie usuwać. Korzystnie na uprawę tego warzywa wpływa jego ściółkowanie które,pomaga utrzymać wilgoć oraz zmniejsza ilość chwastów.
Przed rozpoczęciem zbiorów czosnku nie podlewamy.czosnek sadzony jesienią zbieramy w lipcu a sadzony wiosną w sierpniu.