Uprawa krzaków owocowych

Uprawa krzaków owocowych Dużo korzyści i satysfakcji z pewnością da nam uprawa krzewów owocowych na naszej działce.

Do najpopularniejszych i najczęściej uprawianych przez działkowców krzaków należą:czerwona porzeczka, czarna porzeczka, rzadziej biała, agrest, maliny, coraz częściej spotykamy borówkę i aronię. Coraz częściej spotykamy odmiany pienne agrestu, czy porzeczek, prowadzone na pniu z koroną na górze. Ich zaletą mogą być względy estetyczne ale poza tym pod każdym względem ustępuje tradycyjnym uprawą na krzaku i raczej nie polecał bym tego typu uprawy na naszej działce. Bardzo ważną sprawą przy uprawie krzaków owocowych na działce jest odpowiedni odstęp między nimi, który zależy od rodzaju i odmiany krzaka jak i od jakości gleby. Należy też unikać trzymania na naszej działce krzaków starszych niż 10 lat, ponieważ słabo owocują i jest to nieopłacalne.

Sadzenie krzaków owocowych


Najlepszym terminem sadzenia krzaków jest niewątpliwie jesień, bo przed mrozami sadzonki się już przyjmą i na wiosnę rozpoczną normalną wegetację. Glebę należy wcześniej odchwaścić i zasilić obornikiem. Pod uprawy najlepiej nadawać się będą gleby lekkie i próchnicze ale w zasadzie można krzaki uprawiać na każdej glebie. Stanowisko do naszych upraw najlepiej jak by było lekko zacienione, bo mocno nasłonecznione miejsce raczej nie sprzyja tego typu uprawą.Przed posadzeniem sadzonki wykopujemy dołek o średnicy około 30cm, z kopczykiem usypanym na dnie, zbyt długie korzenie możemy lekko przyciąć. Korzenie rozmieszczamy w dołku uważając aby się równomiernie rozłożyły i nie były pozaginane. Sadzonkę zakopujemy o 5 cm wyżej niż rosła wcześniej. Po posadzeniu należy sadzonkę obficie podlać, jest to bardzo ważne ponieważ, słabo podlana może się nie przyjąć. Ziemie w koło dobrze ubijamy aby przylgnęła do korzeni.
Jeżeli nasze krzaki rosną w jednym rzędzie, to powinniśmy zachować między nimi odstęp od 1,3 do 1,5m a w przypadku czarnych porzeczek około 2m ponieważ bardziej się rozrastają. Zbyt gęsto posadzone dadzą słaby plon i nie będą się rozwijały prawidłowo. Wybrane przez nas sadzonki powinny mieć przynajmniej 4 dobrze wykształcone pędy, być zdrowe i nie posiadać żadnych uszkodzeń.

Rozmnażanie krzaków owocowych


Oczywiście zamiast samemu rozmnażać krzaki owocowe możemy po prostu sadzonkę kupić, wtedy najlepiej dokonać zakupu w szkółce znajdującej się w pobliżu, wtedy sadzonki będą bardziej przystosowane do naszego klimatu. Bardziej wytrwali działkowcy mogą wytwarzać sadzonki z roślin, które posiadają na swojej działce szczególnie, gdy posiadają odmiany dobrze owocujące i o wartościowych owocach. Najprostszą i dość skuteczną metodą jest rozmnażanie przez odkład. Sposób ten możemy zastosować jesienią jak i wczesną wiosną. Do wykonania odkładów wybieramy pędy jednoroczne rosnące na dobrze rozwiniętych i zdrowych krzakach, dających dobre owoce. W pierwszej fazie spulchniamy starannie ziemię wokół krzaka i nawozimy ją kompostem, następnie wykopujemy niezbyt głęboki rowek, przyginamy pęd i umieszczamy go w rowku mocując do ziemi np. haczykiem wygiętym z drutu. Następnie przysypujemy wszystko ziemią.
Pąki po ukorzenieniu utworzą sadzonki, które później sadzimy do gleby zgodnie z powyższymi radami.
Innym sposobem wytwarzania sadzonek jest ich produkcja z odciętych części pędów jednorocznych. Odcinamy ostrym nożem około 20cm odcinek pędu od dołu pod oczkiem a górą nad oczkiem i umieszczamy go w spulchnionej ziemi, pamiętając o regularnym podlewaniu. po ukorzenieniu się pędu mamy gotową sadzonkę, którą umieszczamy na miejscu, w którym ma rosnąc.

Cięcie krzaków owocowych


Cięcie naszych krzaków ma bardzo duży wpływ na ich prawidłowy rozwój i obfite owocowanie, czyli jest niezbędne i powinno być wykonywane co roku, najlepiej zaraz po zimie. Jeżeli sadzonki posadziliśmy na jesieni to pierwsze ciecie wykonujemy wczesną wiosną. Cięcie powinno być mocne, gdzieś nad drugim pąkiem od ziemi każdego pędu, z pąków wyrośnie nam sporo jednorocznych odnóg, z których w następnym roku będziemy formować krzak. Porzeczki czarne przycina się trochę inaczej jak porzeczki czerwone i białe a jest to spowodowane sposobem ich owocowania. Czarne owocują najobficiej na pędach jednorocznych i dwuletnich, dlatego staramy się aby na krzaku było ich najwięcej. Pędów jednorocznych na czarnych porzeczkach nie przycinamy, tylko co roku pozostawiamy około 5 pędów jednorocznych i 3 do 4 dwu i trzyletnich, wybierając zawsze te najsilniejsze. Wszystkie powyżej 4 roku wycinamy.
Ponieważ porzeczka czerwona i biała owocują najlepiej na krótkopędach, to w celu uzyskania jak największej ich ilości przycinamy w każdym roku pędu jednoroczne na wysokości 35 do 45 cm nad ziemią. Starszych niż jednoroczne w zasadzie nie skracamy. W tym wypadku pędy starsze niż 4 letnie mogą jeszcze owocować, więc nie powinniśmy ich wycinać. Ze wszystkich krzaków owocowych bez względu na ich rodzaj i gatunek, usuwamy zawsze pędy chore, uschłe, nadłamane, zagęszczające krzak w środku i hamujące dostęp światła do owoców. Uzyskanie dobrych efektów z uprawy krzaków owocowych z pewnością nie jest zbyt trudne a na pewno przyniesie nam wiele korzyści i przysporzy dużo satysfakcji. Przetwory z nich wykonane są wręcz nie zastąpione w naszej domowej kuchni.