Uprawa marchwi

WSTĘP Ze względu na bardzo duże ilości karotenu zawarte w marchwi roślina ta oprócz niezaprzeczalnych walorów smakowych, ma również właściwości lecznicze i nie powinno zabraknąć jej na żadnej działce.

Sklepowa marchew najczęściej zawiera w sobie masę nawozów sztucznych jest pusta w środku i biała na wierzchu i raczej właściwości leczniczych nie posiada a smakowe też mizerne.

SIEW

Zasadniczo rozróżniamy następujące terminy siewu:
wczesny
średnio późny
późny
ozimy

Marchew na wczesne bieżące zbiory wysiewamy możliwie jak najwcześniej najlepiej już na początku kwietnia. Można nawet wcześniej w inspekcie lub tunelu foliowym lub przykrywając włókniną.

Marchew, którą przeznaczamy na zimowe przechowywanie lepiej wysiać później, ponieważ lepiej się wtedy przechowuje, jednak nie zbyt późno bo wtedy gorzej wschodzi i plony mogą być mniejsze. Najlepszym terminem będzie połowa maja.

Z kolei siew ozimy najlepiej wykonać możliwie jak najpóźniej, żeby nie wzeszła za wcześnie i nie wymarzła a wczesną wiosną możemy naszą uprawę przykryć włókniną, przyśpieszy to jej wzrost i wcześniej będziemy mieli świeżą marchewkę.

Przy siewie marchwi zachowujemy odległość w rzędach około 30cm i siejemy na głębokość 1-2cm. Ponieważ wschodzi ona dość długo to w celu zaznaczenia grządek do obrabiania możemy do nasion marchwi dodać trochę nasion rzodkiewki i wtedy grządki wcześniej się uwidocznią.

PIELĘGNACJA I NAWOŻENIE

Marchew powinno się uprawiać w drugim roku po oborniku, co zapewni nam dobre zbiory. Naszą uprawę można wspomóc nawozami mineralnymi w postaci saletry czy superfosfatu ale żeby uniknąć chemii na działce możemy zasilić gnojowicą, którą uzyskamy rozpuszczając suchy nawóz kurzy w wodzie lub "gnojowicą zieloną" powstałą przez moczenie np. pokrzyw w wodzie.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie i tu trzeba się przyłożyć do pracy, bo marchew jest bardzo wrażliwa na zachwaszczenie, które znacznie obniża prawidłowy jej wzrost i znacząco wpływa na zmniejszenie plonów.

Pamiętać też musimy o spulchnianiu gleby między rzędami, bo w spulchnionej glebie marchew lepiej rośnie, poza tym uzyskujemy lepszy dostęp wody do korzeni.

Najbardziej jednak charakterystycznym zabiegiem dla marchwi jest jej przerywanie, usuwamy wtedy gorsze rośliny a w pozostałych zachowujemy odstęp 3cm w przypadku marchwi wczesnej, bo później przerzedzimy ją jeszcze wykorzystując na bieżące potrzeby. W przypadku marchwi późnej zachowujemy odstępy od 3 do 5cm.

Nie należy zapominać o regularnym podlewaniu uprawy, szczególnie w okresach suszy, jest to bardzo ważne ale działkowcy często podlewają inne rośliny np. ogórki a o marchwi raczej zapominają, uważając, że będzie rosła bez podlewania.
Przez okres zimowy marchew przechowywać możemy w kopcach na działce lub w piwnicy w pojemnikach z piaskiem.

PRZYKŁADOWE ODMIANY:

Wczesne - Karo, Kalina, Krakowia, Kaja, Kinga, Kamila,
Nieco późniejsze - Nantejska, Jawa, Atol
Późne - Perfekcja, Koral