Uprawa ogórków

Ogórek należy do grupy warzyw dyniowatych razem z dynią, kawonem i melonem.Pochodzi z Indii gdzie rósł na dziko i był przez długie lata uszlachetniany. Zaletą uprawy ogórków na działce jest to, iż mamy zawsze świeże warzywa.

UPRAWA OGÓRKÓW


Jest to bardzo ważne gdy chcemy ogórka przeznaczyć na zimowe przetwory. Ponieważ ogórki uprawiane na własnej działce pozbawione są nawozów sztucznych
i innych środków stosowanych w przemysłowej uprawie do przyśpieszania jego wzrostu i chemicznej ochrony przed chorobami i szkodnikami.

Miejsce pod uprawę ogórka


Ogórek należy do warzyw o wysokich wymaganiach glebowych. Ziemia pod uprawę ogórka musi być zasilona obornikiem lub kompostem. Ogórek nie lubi miejsc odsłoniętych narażonych na wiatry i źle rośnie w cieniu.
Lubi natomiast miejsca nasłonecznione i ciepłe. Owoce rosną systematycznie w związku z czym potrzebują dużo przestrzeni. Przed uprawą ogórka jako przedplon możemy uprawiać na przykład rzodkiewkę, sałatę czy koper.

Siew ogórka


Ogórek jest warzywem wrażliwym na przymrozki dlatego jego siew rozpoczynamy po zimnych ogrodnikach czyli
po 15 maja. Ogórki siejemy umieszczając w ziemi po dwa do trzech nasion w rowek na głębokość 4 - 5cm, odległość
od każdego gniazda powinna wynosić około 15 cm a między rzędami od 60 do 80cm.
Ogórki możemy również uprawiać z rozsady w tym celu umieszczamy po dwa do trzech nasionek w naczyniach o średnicy nie mniejszej niż 12cm. Naczynia wypełniamy ziemią, którą najlepiej kupić w sklepie ogrodniczym.
Rozsady powinniśmy zacząć produkować na kwietnia. Do gruntu powinniśmy je przenieść w momencie gdy będą już miały po dwa do trzech liści i na dworze będzie już naprawdę ciepło.Pielęgnacja upraw ogórków


Ogórki jak wszystkie rośliny do prawidłowego rozwoju dyniowate potrzebują dużo składników odżywczych, dosyć wysokiej temperatury i znacznej ilości wody.
Uprawę ogórków dobrze jest zasilić gnojówką zieloną lub gnojowicą sporządzoną na przykład z kurzego nawozu rozpuszczonego w wodzie. Ogórki możemy również uprawiać pod wszelkiego rodzaju przykryciami takimi jak włóknina, folia perforowana, czy też uprawiając ogórki w tunelach foliowych, szklarniach lub inspektach.
Dobre efekty przy uprawie ogórków na mniejszą skalę daje przykrycie ich dużymi plastikowymi butelkami po napojach wcześniej odcinając im dno. Ogórki możemy też uprawiać w formie pnącej na zbudowanej w tym celu konstrukcji
z siatki lub odpowiednio rozpiętych drutów lub sznurka. Zajmują one wtedy mniej miejsca, lepsza jest higiena uprawy,
gdyż nie moczymy roślin podczas ich podlewania, woda z nich szybciej obsycha, łatwiej je zbierać i jest lepszy dostęp światła do roślin.
Ogórki zbieramy systematycznie w miarę dorastania i w zależności od przeznaczenia, na sałatę mogą być duże,
do kiszenia średnie a na korniszony raczej mniejsze.

Galeria: Uprawa ogórków


Odmiany ogórków


Przy zakupie ogórków do uprawy dobrze jest wybierać te z literką F1 ponieważ są one uodpornione na choroby zagrażające naszej uprawie. Z szeregu odmian do naszej działkowej uprawy możemy wybrać następujące:

Przeznaczone na konserwowe i kwaszone
Parys, Cezar, Atlas, Izyd, Hermes

Przeznaczone na sałatki
Olimp, Gracius, Malto, Delicjus

Do kwaszenia
Julian, Basza, Borus

Na korniszony
Rufus, Tytus

Do uprawy pod osłonami
Igor, Eryk, Wiktor, Heros

O wydłużonych owocach
Dukat, Promyk, Atos, Topaz

O korzyściach uprawy ogórków na działce nie trzeba chyba przekonywać żadnego działkowca.
Maja one szerokie zastosowanie w naszej kuchni do różnego rodzaju sałatek i mizerii. Kiszone i marynowane dostarczają nam witamin zimą Oprócz satysfakcji z uprawy ogórków mamy też pewne korzyści ekonomiczne i zdrowotne.