Uprawa pomidorów

POMIDOR - warzywo zdrowia. Pomidor jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych warzyw na naszych działkach. Zawiera on bardzo mało kalorii za to dużo soli mineralnych i witamin C, E, B1, B2, B3, B6 i K.

Pomidor zawiera duże ilości likopenu, substancja ta leczy niepłodność u mężczyzn i przeciwdziała powstawaniu raka prostaty.
Powszechnie a w szczególności przez Francuzów pomidor uważany jest za afrodyzjak.
Pomaga też w leczeniu cukrzycy, reumatyzmu, zapalenia stawów oraz jelita grubego i żołądka.
Jak widać z powyższych przykładów zalet ma mnóstwo ale musi spełniać jeden podstawowy warunek sam musi być uprawiany w zdrowych warunkach bez nadmiaru nawozów i innych szkodliwych preparatów chemicznych.
Czyli najlepszy i najzdrowszy będzie pomidor z naszej działkowej uprawy.
Pomidor z działki nadaje się również na wszelkiego rodzaju przetwory typu: moszcz (sok), przecier lub przechowywać pomidory w wekach w całości.

GLEBA POD UPRAWĘ POMIDORAPomidory do gruntu sadzimy z rozsad. Gleba do uprawy pomidorów powinna być żyzna, pulchna, dobrze nagrzewająca się, nie pozbawiona składników pokarmowych.
Pomidory udają sie zazwyczaj na glebach tak zwanych lekkich jak i na glebach cięższych przy czym nie są aż tak bardzo wymagające pod względem zakwaszenia gleby p powinno wynosić od 5 do 6.

PRZYGOTOWANIE ROZSADY POMIDORÓWRozsadę pomidora musimy wcześniej przygotować poprzez sianie pomidorów do szklarni, wszelkiego rodzaju małych inspektów działkowych, tuneli foliowych, skrzynek lub większych doniczkach umieszczonych na domowych parapetach.
Najlepsze temperatury do produkcji rozsady pomidora to 20 - 25 C w dzień i 15 - 20 C w nocy.
Pomidory wysiewa się do skrzynek w końcu marca i na początku kwietnia.Następnie trzeba je pikować do innych pojemników w rozstawie 8x 8 lub 10x10 cm lub umieszcza się rozsady pojedynczo w osobnych pojemnikach o średnicy od 8 - 10 cm.
Do wypełniania pojemników z rozsadami najlepiej użyć specjalnej ziemi z torfem kupionej w sklepie ogrodniczym.
W celu uzyskania lepszej rozsady możemy ją wzmocnić używając płynnego nawozu w odpowiednim stężeniu.
Rozsadę pomidora należy podlewać obficie lecz co kilka dni.
Jeżeli decydujemy się na zakup rozsady powinniśmy zwrócić uwagę na jej przydatność do wsadzenia.
Odpowiednia rozsada to taka która, ma dobrze ukształtowane korzenie, łodygę ma nie za cienką, pozbawiona jest jakichkolwiek plam i przebarwień, ma wypuszczonych przynajmniej 6 listków i nie ma jeszcze kwiatów.SADZENIE ROZSADY POMIDORARozsada tuż przed posadzeniem do gruntu powinna być zahartowana, to znaczy trzeba zmniejszyć jej podlewanie a w końcowej fazie zaprzestać podlewania. Trzeba odpowiednio wietrzyć szklarnię lub inspekt.
Niskie odmiany pomidora sadzi w rozstawie 40x40 a wysokie 50x45 w rzędzie.
Pomidory najlepiej sadzić do wilgotnej gleby i przy pochmurnej pogodzie.
W początkowej fazie do momentu aż rozsada się nie przyjmie należy ją podlewać obficie.

Galeria: Pomidory


PIELĘGNACJA POMIDORÓWPodczas pielęgnacji pomidorów powinniśmy pamiętać o dostarczeniu jej odpowiedniej ilości wody to znaczy dobrze jest podlewać pomidory raz w tygodniu ale obficie i starajmy się podczas podlewania nie moczyć samej rośliny.
Odmian niskich nie przycinamy ani nie umieszczamy przy nich palików.
Odmiany wysokie przycinamy aby przyspieszyć owocowanie i uzyskać większe owoce.
Cięcie pomidorów polega na pozostawieniu pędu głównego i obcinaniu wszystkich bocznych.
Jeżeli prowadzimy uprawę pomidora w dwóch pędach to oprócz głównego pędu pozostawia się też pęd który, rośnie
pod pierwszym gronem.
Możemy też przeprowadzić tak zwane ogławianie czyli obcięcie głównego pędu nad 3-5 gronem zabieg ten przeprowadzamy w celu uzyskania szybszego owocowania.
Musimy taż usuwać z naszych zagonów wszystkie liście suche, przebarwione lub zaatakowane przez szkodniki.
Dobre efekty daje też ściółkowanie podłoża np. czarną folią lub korą.
W rejonach kraju o chłodniejszym klimacie niezbędne jest prowadzenie uprawy pomidorów pod różnego rodzaju osłonami. Jak małe szklarnie, inspekty, tunele foliowe lub pod przykryciem.
Podczas uprawy pod osłonami najważniejszymi czynnikami jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności, temperatury oraz odpowiednie przewietrzanie.
Uprawa pomidora na działce prowadzona w odpowiedni sposób może dać nam wiele satysfakcji i przynieść wiele korzyści przede wszystkim zdrowotnych i smakowych.