Uprawa sałaty

Prawdopodobnie sałatę do Polski sprowadziła i próbowała rozpowszechnić królowa Bona. Roślina ta zawiera szereg witamia: A,C,D,E i B6. Sałata znajduje szerokie zastosowanie w naszej kuchni, jako składnik wielu sałatek, jako dodatek do kanapek lub przystawka do obiadu.

CO WIEMY O SAŁACIE ?Sałata ma bardzo mało kalorii z tego względu jest częstym składnikiem różnego rodzaju odchudzających diet i programów zdrowego żywienia.
Oprócz tego że nie ma kalorii to dodatkowo wspomaga procesy trawienne, ponieważ w swym składzie zawiera błonnik i celulozę.
Sałata doskonale nadaje się do uprawy na naszych działkach. Możemy do jej posadzenia wykorzystać każde wolne miejsce.Sadzić możemy ją praktycznie przez cały okres od wiosny do zimy a niektóre odmiany również zimą.

UPRAWA ROZSADY SAŁATYSałatę do wczesnego zbioru wysiewa się na 5 do 6 tygodni przed posadzeniem w polu. Ze skrzynek do których, była siana dobrze jest też porozsadzać ją do innych skrzynek w rozstawie 3-4 cm lib pojedynczo do doniczek o średnicy około 5cm. Można też zastosować specjalne pojemniki podzielone na przegrody
Rozsadę w skrzynkach trzymamy w szklarniach lub na parapecie okiennym. Taką rozsadę produkujemy jeżeli chcemy mieć wczesny zbiór sałaty.Dla późniejszego zbioru flance sałaty możemy produkować w inspektach, tunelach foliowych, na rozsadniku lub wprost na gruncie. W tym ostatnim przypadku sałatę przerywamy częściowo rozsadzając jej szczepki w inne miejsca a pozostałe zostawiamy w gruncie we odpowiednich odstępach w rzędzie.

SADZENIEPonieważ sałata nie jest zbytnio wrażliwa na przymrozki możemy ją sadzić do gruntu już na początku kwietnia lub końcem marca.Sposób sadzenia sałaty zależy od jej odmiany.
Sałaty wczesne ponieważ tworzą mniejsze główki sadzimy w rozstawie 25 X 30.
Odmiany późne o większych główkach sadzimy w rozstawie 40 X 25.
Sałata ma przeciętne wymagania glebowe, szybko rośnie więc nadaje się zarówno na przedplon, uprawę mieszana i poplon. Sałatę w ziemi umieszczamy niezbyt głęboko, zwracając uwagę aby środkowa część liści sałaty nie była przykryta ziemią.
Sałata należy do warzyw płytko ukorzeniających się, znosi sąsiedztwo wszystkich warzyw za wyjątkiem pietruszki.
W uprawie mieszanej sadzimy ją tak aby nie przeszkadzała w pielęgnacji roślin sąsiadujących z nią.
Przed posadzeniem sałaty powinniśmy pomyśleć o jej silnych wrogach czyli o ślimakach, stosując pułapki typu słoik z piwem wkopany w ziemię, czy mokre otręby pszenne lub such karma dla psów i kotów z których po nagromadzeniu się zbieramy i usuwamy ślimaki.PIELĘGNOWANIE SAŁATYPielęgnowanie salaty polega na płytkim obhakiwaniu rzędów,systematycznym usuwaniu chwastów.Sałata nie musi mieć zbyt dużej ilości wody ponieważ ma płytko umieszczone korzenie ale trzeba ją podlewać systematycznie aby nie dopuścić do przesuszenia gleby. Podczas podlewania nie należy moczyć liści sałaty sprzyja to gniciu i psuciu się sałaty.
W chłodniejszych okresach wiosennych możemy sałatę okrywać włókniną albo folią perforowaną. Na glebach mniej żyznych możemy sałatę wspomagać gnojówką zieloną z dodatkiem nawozu kurzego który, jest sprzedawany w woreczkach jako suchy koncentrat.
Możemy również stosować ozimą uprawę sałaty czyli taką w której sałata zimuje w gruncie. DO tej uprawy nadaje się między innymi odmiana Zina.Produkujemy ją wysiewając na rozsadniku w drugiej połowie sierpnie a pod koniec września umieszczamy ją w gruncie.

Galeria: Uprawa sałaty


RODZAJE SAŁATSałata masłowa - harakteryzuje się bardzo delikatnymi liśćmi i jest najczęściej uprawianą sałatą na naszych działkach.

Sałata krucha - zwana też lodową ma bardziej twarde i sztywniejsze liście które, są lekko sfałdowane.Tworzą ciaśniejsze i bardziej okrągłe główki o chrupiących liściach. Jest również często uprawiana na naszych działkach.

Sałata rzymska - Jest późniejsza od sałaty zwykłej ma wydłużone kruche i sztywne liście. Główki jej są bardziej owalne.

Endywia - Jest sałatą późniejszą zbieraną późną jesienią a nawet wczesną zimą. Ma fryzowane liście i uprawiana jest często jako poplon.

Sałata rozetowa - Jest raczej rzadko spotykana w naszych uprawach działkowych.Tworzy ona dużą rozetę liściową i nie zawiązuje ciasnych główek. Jest nietrwała i trzeba ją spożywać na bieżąco.

Botawia - zwana też sałatą francuską ma karbowane liście i nie tworzy zwartych główek. Jest odporna na przemarzanie uprawiamy ją na działce do późnej jesieni.

Cykoria - Jest sałatą którą, możemy zbierać i spożywać przez całą zimę. Uprawiamy ją w dwóch etapach.
Najpierw siejemy nasienie do gruntu w pierwszej połowie maja. Następnie w październiku cykorię wykopujemy
i obcinamy jej liście na wysokości 4 -5 cm ponad korzeniem i przeznaczamy do pędzenia.
Pędzenie cykorii przeprowadzamy np. w piwnicy. w tym celu zakopujemy korzenie w wilgotnej ziemi tak aby nie stykały się ze sobą. Z korzeni umieszczonych w ziemi wyrasta nam systematycznie smaczna zielonożółta sałata.

Osobiście uważam że, uprawa sałaty na naszych działkach i w przydomowych ogródkach przynosi nam wiele korzyści. Przez cały okres wegetacji możemy cieszyć się zbiorem smacznego i wartościowego warzywa.