Uprawa truskawek

Truskawki mają duże wartości smakowe i odżywcze.Zawierają łatwo przyswajalne cukry, sole potasu, żelaza, fosforu i wapnia. Zawierają też witaminy A i w mniejszej ilości B. Świetnie nadają się na wszelkiego rodzaju przetwory typu dżemy, kompoty w słoikach.

Przygotowanie gleby pod Truskawki


Truskawka wbrew ogólnej opinii nie ma zbyt wygórowanych wymagań glebowych. Wymaga natomiast starannego przygotowania gleby pod uprawę.
Gleba pod uprawę truskawek musi być pulchna i przewiewna powinna mieć dużą zawartość próchnicy.
Przed sadzeniem truskawek glebę trzeba dokładnie odchwaścić szczególnie z mleczu i perzu.
Zwiększyć ilość próchnicy i znacznie poprawić jakość gleby możemy poprzez jej mocne zasilenie kompostem lub dobrze przerobionym obornikiem.

SADZONKI TRUSKAWEKZ własnej plantacji
Truskawki rozmnaża się z pędów bocznych tak zwanych rozłogów na końcu których, ukorzeniają się nowe roślinki.
Młode roślinki odcinamy od pędów wykopujemy i sadzimy do gleby. powinniśmy zwracać uwagę na jakość sadzonek i wybierać tylko najlepiej rozwinięte i bez żadnych oznak chorobowych.
Do sadzenia nadają sie truskawki pozyskane z pędów jednorocznych lub dwuletnich.
Najlepszą porą do pozyskiwania sadzonek jest koniec czerwca i początek maja.

Sadzonki kupione.
Jeżeli kupujemy gotowe sadzonki musimy zwracać uwagę na ich jakość i wygląd. Muszą mieć dobrze rozwinięte liście o jednolitej barwie w ilości trzech czterech.
Na liściach ani na korzeniach sadzonek nie powinno być żadnych przebarwień ani nie mogą być przesuszone.

SADZENIE TRUSKAWEKTermin
W zasadzie truskawki możemy sadzić w dwóch terminach: w terminie wiosennym i terminie letnim.
Wiosenne sadzenie rozpoczyna się od momentu pozyskania sadzonek aż do początku maja.
natomiast letnie sadzenie rozpoczynamy w połowie sierpnia.
Z wiosennego sadzenia raczej w danym roku nie pozyskamy owoców.

Rozstaw
Truskawki sadzimy w rozstawie rzędów około 40 do 50cm a w rzędzie umieszczamy truskawki w odległości 30 - 40cm od siebie. Jeżeli będziemy sadzić zbyt gęsto zmniejszy nam się plon, ponieważ utrudni nam prawidłową pielęgnacje oraz spowoduje, że truskawki będą mniejsze.

Sadzenie
Sadzonki truskawek są delikatne dlatego dlatego musimy sadzić je ostrożnie. Robimy mały dołek do którego, wsadzamy sadzonkę zwracając uwagę na prawidłowe rozłożenie korzeni aby ich nie zawijać.
następnie zasypujemy dołek i dokładnie w koło obciskamy ziemię.Truskawki lubią wodę dlatego należy je sadzić do wilgotnej gleby a po posadzeniu można je dodatkowo podlać.PIELĘGNACJA TRUSKAWEKPielęgnacja truskawek polega na utrzymywaniu stałej wilgotności gleby. Truskawki należy podlewać raczej rzadziej ale za to bardzo obficie. Trzeba też systematycznie odchwaszczać zagony poprzez niezbyt głębokie hakanie międzyrzędzi. usuwamy również wszystkie zbędne rozłogi. Dobre efekty daje też umieszczanie trocin pomiędzy rzędami lub ściółkowanie słomą lub nawozem.
Do zabiegu mulczowania truskawek możemy też użyć czarnej folii. wtedy przed posadzeniem rozkładamy czarną folię
z otworami w których, umieszczamy sadzonki truskawek.
Zabiegi te sprawiają iż zbieramy czyste truskawki a gleba nam się nie zachwaszcza i dłużej utrzymuje wilgotność.
Na zimę truskawki możemy okrywać łętami lub nawozem.
Truskawki na naszej plantacji powinniśmy utrzymywać przez 3 do 4 lat.Najlepsze plony dają truskawki w drugim roku po posadzeniu.
Dobre efekty daje też usuwanie po zbiorze starych liści na miejscu których, wyrosną nowe zdrowsze.
liście powinniśmy usuwać zaczynając od drugiego roku prowadzenia uprawy.

Galeria: Uprawa truskawek


SZKODNIKI UPRAW TRUSKAWEKDo szkodników upraw truskawek zaliczyć możemy: nicienie, szarą pleśń, białą plamistość liści, mączniak, choroby wirusowe, roztocz truskawkowy. Częściowo możemy zapobiec rozwojowi szkodników nie uprawiając truskawek dłużej niż 4 lata e jednym miejscu. Trzeba pamiętać o usuwaniu zaatakowanych przez choroby liści.
Kupując sadzonki truskawek możemy kupić te odporne na niektóre szkodniki.
Odpowiednie dbanie o nasze uprawy przyniesie nam obfite plony i dużą satysfakcję z naszych działkowych upraw tej popularnej i wartościowej rośliny jaką jest truskawka.