Warzywa z działki a nasze zdrowie

Warzywa z działki a nasze zdrowie Nasz organizm do życia oprócz innych składników potrzebuje witamin. Najlepszymi dostarczycielami witamin do naszego organizmu w naturalnej postaci są oczywiście warzywa i owoce. 

Warzywa i owoce aby miały zdrowy wpływ na nasz organizm, same muszą być zdrowe, wolne od nawozów sztucznych, bez chemicznych konserwantów i innych wynalazków stosowanych przez współczesny przemysł spożywczy.Najlepszym i nie wiem czy nie jedynym sposobem na uzyskanie takich warzyw i owoców jest samodzielne ich wyprodukowanie na własnej działce.

Oprócz witamin niezbędnych podczas racjonalnego żywienia warzywa i owoce dostarczają nam soli mineralnych,łatwo przyswajalnych cukrów prostych, błonnika węglowodanów. 
Brak witamin lub ich niedobór może być przyczyną wielu dolegliwości,schorzeń a nawet ciężkich chorób.
 
W zdrowym żywieniu ważną rolę odgrywają tak zwane przeciwutleniacze, które zawarte są w witaminie C i beta- karotenie witaminy te z kolei występują w bardzo dużych ilościach właśnie w warzywach i owocach. 

Przeciwutleniacze zapobiegają powstawaniu miażdżycy a co za tym idzie zawałom serca i hamują rozwój sporej części nowotworów.
 
Bez witaminy C zawartej w owocach i warzywach zdrowe odżywianie po prostu nie istnieje. Jej niedobór powoduje zmęczenie, małą odporność na infekcje i zakażenia, pogorszenie stanu naszego uzębienia, zwiększa stres.

Najwięcej witaminy C zawierają następujące warzywa i owoce:
Porzeczki czarne                    182 mg w 100 g 
Zielona pietruszka                  177
Papryka zielona                     139
Koper zielony                       100
Chrzan                               77
Szczypior                           67
Cytryny                              50
Porzeczki czerwone                   46
Pomidory                             23
Kapusta kiszona                      16 

Warzywa są również źródłem zaopatrzenia organizmu w witaminę A najwięcej dostarczają jej warzywa i owoce o zabarwieniu pomarańczowym i zielonym takie jak: szpinak, marchew, sałata zielona, pietruszka, pomidory, pora.

Niezbędnym źródłem energii w zdrowym odżywianiu są węglowodany czyli cukry proste glukoza i fruktoza oraz węglowodany złożone - skrobia. Cukry oprócz właściwości odżywczych nadają rośliną smak.
 
Błonnik zawarty w warzywach i owocach przyspiesza procesy przemiany materii, zmniejsza wchłanianie tłuszczów i cholesterolu, obniża poziom cukru we krwi, zapobiega wchłanianiu metali ciężkich przez organizm. 

W zdrowym odżywianiu nie może zabraknąć zawartych w warzywach i owocach składników mineralnych jak: 
potas, magnez, cynk, fosfor, żelazo, wapń, mangan, miedź. Bez tych składników człowiek nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. 

Są one budulcem dla naszych kości i zębów, uczestniczą aktywnie w wielu reakcjach zachodzących w organiźmie człowieka,pomagają wytwarzać bodźce nerwowe. 
Warzywa i owoce zawierają szereg innych składników odżywczych jak: kwasy organiczne, olejki eteryczne, alkaloidy, garbniki.Występują taż kwasy organiczne: kwas jabłkowy, kwas cytrynowy i kwas winny. 

Trzeba też wspomnieć o witaminie E,którą zawiera np. zielony groszek, kukurydza, soczewica, soja. Witamina ta jest świetnym przeciwutleniaczem, ma dobry wpływ na naszą wątrobę, chroni naczynia krwionośne.
 
Jak widać z powyższych przykładów warzywa i owoce mają tyle zalet, że nie możemy mieć wątpliwości co do ich przydatności i konieczności spożywania przy zdrowym i racjonalnym odżywianiu. Jest to chyba też jeden z poważniejszych argumentów przemawiających na korzyść uprawiania warzyw i owoców na działkach.