Zalety przetworów z działki

Przetwory w różnej formie i postaci stosowane są w naszym gospodarstwie domowym od lat. Stosowały je nasze babcie, stosują choć w mniejszym zakresie gospodynie i dzisiaj.

Pozwalają one nam korzystać ze składników odżywczych i witamin zawartych w warzywach i owocach przez okrągły rok.Warzywa i owoce w przetworach zmieniają wprawdzie swój skład chemiczny, zmienia się zawartość witamin i innych składników mineralnych i odżywczych ale z pewnością warto je robić i wykorzystywać w naszej kuchni.

Widok słoików i kolorowych owoców czy warzyw stojących na półce cieszy oko każdej zapobiegliwej gospodyni domowej, która wie, że w okresie zimowym powstaną z nich smaczne dania i potrawy dające wiele radości jej rodzinie i bliskim znajomym.

Dla osób, które posiadają własny ogród bądź działkę robienie przetworów jest łatwiejsze ponieważ znają jakość i pochodzenie surowca zastosowanego do wytwarzania przetworów.
Jest to bardzo ważne gdyż owoce i warzywa, które chcemy wykorzystać do naszych przetworów muszą być świeże, doskonałej jakości i pozbawione nadmiaru środków chemicznych stosowanych przy ich uprawie czy ochronie przed szkodnikami.

Nawet najlepiej wyglądające rośliny jeżeli będą naszpikowane chemią dla naszych przetworów będą bezużyteczne.
Przetwory wytwarzane w naszym gospodarstwie domowym mogą być słodkie lub pikantne, możemy rośliny umieszczać w całości, bądź wykonywać z nich soki czy syropy.

Najczęściej wytwarzanymi przetworami są:

- marmolady
- konfitury
- dżemy
-kompoty
- galaretki
- przetwory w wekach
- marynaty
- kiszonki
- solanki

Przetwory wykonywać możemy z różnych surowców. Możemy do tego celu wykorzystać owoce, warzywa, zioła,
grzyby, mięso, drób, ryby itp. Przyprawy użyte w produkcji przetworów nadają im specyficzny smak i aromat wzbogacają je też w substancje odżywcze czy lecznicze.

Jako substancji konserwujących w przetworach najczęściej stosujemy:
-sól
- cukier
- ocet
- olej
- tłuszcz

Współczesny przemysł spożywczy oferuje nam całą gammę przetworów w różnej postaci i o przeróżnym zastosowaniu. Mamy na rynku różnego rodzaju soki, drzemy,powidła, kompoty, przeciery, słoiki wszelkiego typu.Ala mają one jedną zasadniczą wadę nigdy nie mamy pewności z jakiego rodzaju surowce zostały one wyprodukowane, jakich środków użyto do ich produkcji i konserwacji.

Po prostu kupując gotowe przetwory nigdy nie wiemy czy są one zdrowe i pożyteczne dla naszego organizmu a przede wszystkim czy nam nie szkodzą.
Myślę, że mając takie możliwości na pewno powinniśmy pokusić się o wytwarzanie przetworów na swoje potrzeby we własnym zakresie co oprócz korzyści zdrowotnych może przynieść nam pewne korzyści ekonomiczne w naszym domowym budżecie.